İçeriğe atla

J. Alden Weir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
J. Alden Weir
1800'lerin sonunda J. Alden Weir
Genel bilgiler
Doğum adıJulian Alden Weir
Doğum30 Ağustos 1852(1852-08-30)
West Point, New York
Ölüm8 Aralık 1919 (67 yaşında)
UyrukAmerikalı
AlanıTablo
Sanat eğitimiNational Academy of Design
École des Beaux-Arts
Jean-Léon Gérôme
Katıldığı akımlarİzlenimcilik

Julian Alden Weir (30 Ağustos 1852 - 8 Aralık 1919), Amerikalı izlenimci ressam. Weir, Greenwich, Connecticut yakınlarında kurulu olan Cos Cob Art Colony'nin üyesiydi. Ayrıca, profesyonel sanat kurumlarına karşı çıkmak için 1898'de bir araya gelen "Ten American Painters" grubunda yer alıyordu.

The Red Bridge, yak. 1895, Metropolitan Museum of Art

Weir West Point, New York'ta doğdu ve büyüdü. Ressam olan babası Robert Walter Weir, West Point'teki ABD Harp Okulu'nda resim profesörüydü. Ağabeyi John Ferguson Weir ise Hudson River ve Barbizon ekolleri tarzında manzara resimleri çizen bir ressamdı.

Julian Weir ilk sanat eğitimini 1870'lerin başında National Academy of Design'da aldı. 1873'te Paris'teki École des Beaux-Arts'a kayıt oldu. Fransa'dayken, ünlü Fransız ressam Jean-Léon Gérôme ile çalıştı ve Jules Bastien-Lepage ile de arkadaşlık etti. Ayrıca bu dönemde izlenimcilik ile tanıştı ve bu akımı "korku odasından bile daha korkunç" sözleriyle tanımladı.

Weir 1877'de New York'a dönmeden önce, Londra'da James McNeill Whistler ile tanıştı. Amerika'ya döndükten sonra, Édouard Manet'ninkine benzer realist bir tarzda çizilmiş insan figürleri ve natürmortlara yoğunlaştı. 1880'lerde Ridgefield, Connecticut kırsalına taşındı ve Albert Pinkham Ryder ile John Henry Twachtman gibi ressamlarla arkadaşlığını ilerletti. Özellikle Weir ile Twachtman'ın sanatı oldukça paraleldi. İkili birlikte resim çizip ortak sergiler açtı. Her ikisi de Art Students League of New York'ta ders verdi.

1891'de Weir izlenimcilik hakkındaki önceki düşüncelerinden vazgeçti ve bu akımı kendi tarzı olarak benimsedi. 1890'larda ve 1900'lerde, çoğu Branchville ve Windham'daki kendi çiftliklerini betimleyen izlenimci manzara resimleri ve figürler çizdi. Bu resimlerde, geleneksel canlı izlenimcilikten daha gölgeli tonalizme kadar farklı üsluplar denedi. Ayrıca gravürler üzerine de çalıştı. 1912'de Association of American Painters and Sculptors'ın ilk başkanı seçildi ama bir yıl sonra, derneğin modernist bir sergi olan Armory Show'a sponsor olmasının ardından istifa etti. Daha sonra National Academy of Design'ın başkanlığını yaptı. 1919'da öldü.

Bugün Weir'in tabloları, New York'ta Metropolitan Museum of Art, Washington'da Smithsonian American Art Museum ve Phillips Collection gibi koleksiyonlarda bulunmaktadır. Weir'in Branchville'deki çiftliği ve stüdyosu, ABD ulusal tarihî sit alanı olarak korunmaktadır. Windham'daki çiftliğinin sahipliği ise halen Weir ailesindedir.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]