John C. Breckinridge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John C. Breckinridge
14. ABD başkan yardımcısı
Görev süresi
4 Mart 1857 - 4 Mart 1861
Yerine geldiği William R. King
Yerine gelen Hannibal Hamlin
Kişisel bilgiler
Doğum John Cabell Breckinrige
16 Ocak 1821(1821-01-16)
Lexington, Kentucky
Ölüm 17 Mayıs 1875 (54 yaşında)
Lexington, Kentucky

John C. Breckinridge (d. 16 Ocak 1821 - ö. 17 Mayıs 1875), Amerikan hukukçu, politikacı ve asker. Kentucky Eyaletini Kongrenin iki kolunda da temsil etti ve Amerika Birleşik Devletlerinin 14. ve en genç başkan yardımcısı oldu. 1857'den 1861'e kadar başkan yardımcılığı görevi yapmış ve 36 yaşında göreve başlamıştır. Demokrat Parti üyesiydi ve Amerikan iç savaşının patlak vermesi sırasında Amerikan Senatosu'nda görev yaptı, ancak Konfedere Devletler Ordusuna katıldıktan sonra sınır dışı edildi. 1865'te Konfederasyon Savaş Sekreteri olarak atandı.

Breckinridge, Lexington Kentucky yakınlarında tanınmış bir yerel ailede dünyaya geldi. Meksika-Amerika Savaşı sırasında Amerikan Ordusunda asker olmayan bir ordu görevlisi olarak görev yaptıktan sonra 1849 yılında Kentucky Temsilciler Meclisinde bir Demokrat olarak seçildi ve burada köleliğe müdahaleyi engellemek için bunun eyaletlerin yetkisinde olduğunu savundu. 1851'de ABD Temsilciler Meclisi'ne seçildi ve Kansas-Nebraska Yasası'nı savunmak için Stephen A. Douglas ile ittifak kurdu. 1854'te ki yeniden atama tekrar seçilmesine imkan sağladıktan sonra bir dönem daha aday olmayı reddetti. 1856 yılındaki Demokrat Ulusal Konvansiyonunda James Buchanan tarafından yönetilen bir seçimi dengelemek için başkan yardımcılığına aday gösterildi. Demokratlar seçimi kazandı Ancak Breckinridge'nin Burchanan üzerinde çok az etkisi vardı ve Senato Başkanı olarak tartışmalarda görüşlerini ifade edemedi. Burchanan'a Demokrat Parti'de bir bölünmeye yol açan Kansas için kölelik yasası Lecompton yasası konusunda katıldı. 1859 yılında, 1861 yılında görevi sona erecek olan John J. Crittenden'in halefi olarak seçildi.

Güneyli Demokratlar 1860 Demokrat Ulusal Konvansiyonundan ayrıldıktan sonra, parti'nin kuzey ve güney fraksiyonları Baltimore'da sırasıyla Douglas ve Breckinridge'i başkanlığa aday gösteren rakip sözleşmeler düzenlediler. Üçüncü bir taraf; Anayasa Birliği Partisi, John Bell'i aday gösterdi. Bu üç aday güneydeki oyları bölerken, kuzeyde Kölük karşıtı aday Abraham Lincoln, kuzeyde üç seçim oyu dışında bütün oyları alarak 1860 ABD Başkanlık Seçimlerini kazandı. Breckinridge, Güney eyaletlerinin çoğunda seçimi kazandı. Senato'da yerini alan Breckinridge, Birliği korumak için uzlaşma çağrısında bulundu. Sendikacılar Eyalet Yasama Meclisi'ni kontrol ediyorlardı ve konfederasyon güçleri Kentucky'e taşındığında daha fazla destek aldılar.

Breckinridge, Konfederasyon hatlarının arkasına kaçtı. Tuğgeneral olarak görevlendirildi ve ardından Senato'dan ihraç edildi. 1862'deki Shiloh Savaşı'nın ardından tümgeneralliğe terfi etti ve Ekim ayında Braxton Bragg komutasındaki Mississippi Ordusu'na atandı . Bragg, Breckinridge'in sarhoş olmasının Stones River ve Missionary Ridge'deki yenilgilere katkıda bulunduğunu iddia ettikten ve Breckinridge, Bragg'i eleştirmek için diğer birçok yüksek rütbeli subaya katıldıktan sonra, Trans-Allegheny Departmanına transfer edildi ve burada en önemli zaferini kazandı. 1864 Yeni Pazar Savaşı. Jubal Early'nin Shenandoah Vadisi'ndeki seferlerine katıldıktan sonra, Breckinridge Tennessee ve Virginia'daki malzemeleri savunmakla suçlandı . Şubat 1865'te, Konfederasyon Başkanı Jefferson Davis onu Savaş Sekreteri olarak atadı. Savaşın umutsuz olduğu sonucuna vararak Davis'i ulusal bir teslimiyet düzenlemeye çağırdı. Richmond'un düşüşünden sonra Breckinridge, Konfederasyon kayıtlarının korunmasını sağladı. Daha sonra ülkeden kaçtı ve üç yıldan fazla bir süre yurtdışında yaşadı. Başkan Andrew Johnson tarafından çıkartılan af yasası sonucunda 1868'de tüm eski Konfederasyon Birliği üyeleri af edildi ve Breckinridge Kentucky'ye döndü, ancak siyasi kariyerine devam etmek için gelen tüm ısrarlara direndi. Savaş yaralanmaları sağlığını bozdu ve 1875'te öldü. Breckinridge etkili bir askeri komutan olarak kabul ediliyor. Kentucky'de çok sevilmesine rağmen, Kuzey'deki birçok kişi tarafından hain olmakla itham edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]