İçeriğe atla

Jimmu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İmparator Jimmu

Jimmu (Japonca: 神武天皇 - Jinmu Tennō / İmparator Jimmu, d. MÖ 660 - ö. MÖ 585), Kamuyamato Ivarebiko olarak da bilinen, Kojiki'deki efsanelere göre MÖ 660 yılının Japon ay-güneş takvimine göre birinci ayın birinci günü doğmuş ve MÖ 585 yılında yine Japon takvimine göre üçüncü ayın on birinci günü de ölmüştür. Jimmu Japon mitolojisinde Japonya'nın ilk kurucusu ve ilk imparatorudur. Torunu Naruhito, Japonya'nın günümüzdeki imparatorudur.

İmparator Jimmu adının, bu mitolojik kahramana öldükten sonra verildiği düşünülmektedir. Bu adın biçim olarak Çince, günümüzde genel olarak da bir Budist adı olması nedeniyle, bu adın kendisinin ölümünden yüzyıllar sonra, Kojiki'de derleme yapılıyorken ona verildiği sanılır. Jimmu, ilâhî güç[kaynak belirtilmeli] anlamına gelir.

Şintoist inanca göre Jimmu, güneş tanrıçası Amaterasu'nun soyundan gelir. Ameratsu'nun oğlu Ame no Oshihomimi no Mikoto' üzerinden Ninigi-no-Mikoto adında bir torunu oldu. Güneş tanrıçası torununu Japonya adalarına gönderdi. Ninigi-no-Mikoto bu adalarda Konohana-Sakuya-hime ile evlendi. Üç oğulları oldu ve bunlar arasında Hikohohodemi no Mikoto ile evlendi. Bu kız Amaterasu'nun erkek kardeşi olan deniz tanrısı Ovatatsumi'nin kızıydı. Onların da Hikonagisa Takeugaya Fukiaezu no Mikoto adında bir oğulları oldu fakat ailesi onu terk ettiği için küçük teyzesi Tamayori-hime tarafından büyütüldü. Teyze ile yeğen evlendiler ve doğan 4 oğullarından sonuncusu Jimmu, Japonya İmparatorluğu'nun kurucusu oldu.

Japon aygüneş takviminin yılbaşı günü İmparator Jimmu'nun tahta çıkışı olarak kutlanır. 1872 yılında, Gregoryen takvimine göre 11 Şubat MÖ 660 günü Japon hükûmeti tarafından Japonya'nın kuruluşu olarak belirtilmiştir. Bu mitolojik tarih geçmişten beri çeşitli adlar ile kutlanmış, 1966 yılında da Millî Kuruluş Günü olarak kabul edilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Nihongi'den Jimmu'un doğu seferi: efsaneye göre Japonya'nın ilk imparatoru olduğu aktarılan Jimmu doğuyu fethetmek için Kyūshū'da yer alan Hyūga eyaletinden hareket etmiştir. Amaterasu'nun yolladığı Yatagarasu adlı üç bacaklı kuşun yol göstermesiyle günümüz Kansai bölgesinde bulunan Yamato eyaletini fethetmeyi başardı ve Kashihara-gū sarayı (günümüzde Kashihara Jingū tapınağı)'nda tahta çıkmıştır. (Ōban Nishiki-e, Adachi Ginkō, 1891)
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Önce gelen yoktur.

Japonya imparatoru

MÖ 660 - MÖ 585
Sonra gelen:
Suizei