Kōan (imparator)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kōan
Japonya imparatoru
Hüküm süresiM.Ö. 392 - M.Ö. 291 (geleneksel)
Önce gelenKōshō
Sonra gelenKōrei
DoğumM.Ö. 427
ÖlümM.Ö. 291
Eş(ler)iOshi-hime
Tam adı
Kun'yomi: Yamato-tarashihiko-kuni-oshihito no Sumeramikoto (日本足彦国押人天皇),

also Ō-yamato-tarashihiko-kuni-oshihito no Mikoto (大倭帯日子国押人命)

On'yomi: Emperor Kōan (孝安天皇)
BabasıKōshō
AnnesiYosotarashi-hime
DiniŞinto

İmparator Kōan ayrıca (Japonca日本足彦国押人天皇 帯日子国押人命 孝安天皇 Latinize: Yamatotarashihikokunioshihito no Mikoto) olarak da bilinir. Japonya'nın altıncı imparatoru idi.

İmparatorun hayatını ya da hükmünü belgeleyen bir kanıt yoktur. - geleneksel olarak MÖ 392'den MÖ 291'e kadar Japonyayı yönettiği göz önüne alınır. Ama başka bir kaynağa göre Kōan MS 1. yüzyılda yaşamıştır.

Modern bilim adamları en azından 9 Japon imparatorunun var olup olmadığını soruşturmuşlardır; Suizei'nin torunu İmparator Sujin gerçek olduğu kabul edilen ilk İmparatordur. Kōan Tenno adı öldükten sonra ardından gelen nesil tarafından Kōan'a verilen bir isimdir.

Kōan, tarihçiler tarafından "efsanevi imparator" olarak nitelendirilmiştir ve Kōan hakkında çok az bilgi vardır. Verifikasyon ve öğrenme için kendi hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. 29. İmparator Kimmei'nin yönetimi (MS 509-MS 581) çağdaş tarihin doğrulayabildiği ilk imparatordur. Ancak İmparator Kammu'nun yönetimine kadar geçmiş imparatorlar hakkındaki geleneksel olarak kabul edilen adlar ve tarihi belgeler "geleneksel" olarak kabul edilmemişti.

Kojiki'de ve Nihon Shoki'de sadece adı ve şeceresi kaydedilmiştir. Kosho'nun oğlu olduğuna inanılmaktadır. Annesininde Okitsuyoso'nun kızı Yosotarashi-no-hime olduğuna inanılmaktadır.

Önce gelen:
Kōshō

Japonya İmparatoru

MÖ 392 - MÖ 291
Sonra gelen:
Kōrei