Jerry West

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jerry West
Kişisel bilgileri
Doğum tarihi 28 Mayıs 1938 (85 yaşında)
Doğum yeri Chelyan, Batı Virjinya
Boyu 6 ft 2 in (1,88 m)
Numarası 44
Kariyer bilgileri
Lise East Bank in East Bank, Batı Virjinya
Kolej West Virginia University
NBA seçmeleri 1960 / Tur: 1 / Sıra: 2.
Los Angeles Lakers tarafından seçildi
Pozisyonu Gard
Numarası 44
Profesyonel kariyeri
Yıllar Takım
1960-1974 Los Angeles Lakers
Başarıları
Oyuncu olarak:

Yönetici olarak:

NBA.com'daki istatistikleri Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Basketball-Reference.com'daki istatistikleri
Madalyalar
 ABD adına
Olimpiyat Oyunları
Altın 1960 Roma Takım müsabakaları

Jerry West (d. 28 Mayıs 1938) Los Angeles Lakers'ın eski basketbolcusu. Basketbolu bıraktıktan sonra koçluk ve yöneticilik de yapmıştır. NBA'in resmi logosunda Jerry West'in silüeti vardır. Jerry West NBA'in gelmiş geçmiş en iyi 50 oyuncusu arasında gösterilir.

Jerry West liseye Batı Virginia'da gitmiş ve orada bölgenin en iyi oyuncusu seçilmiştir. Ve lise öğrencisi olarak 32.2 sayı ile sayı ortalaması rekoruna sahip olmuştur. Takımını o yıl bölge şampiyonluğuna da taşımıştır. Jerry West'in müthiş oyunu East Bank Lisesi için hala çok önemlidir. Çünkü her yıl şampiyonluğa ulaşılan gün anısına yılda bir defa "East Bank" ismi "West Bank" olarak değiştirilmektedir.

Jerry West üniversitede de aynı başarıları göstermiştir. Sayısız ödül kazanmıştır. Şut yüzdesi çok yüksek olmakla beraber bir guarda göre çok fazla ribaunt almaktadır. Burada oynarken olimpiyatlarda altın madalya sahibi de olmuştur.

Bütün kariyeri boyunca Los Angeles Lakers için ter döken West 25.000 sayıya ulaşan 3. basketbolcudur. Bunu yanında Jerry West '69-'70 NBA final serisinde yarı saha çizgisinden atmış olduğu son saniye basketi maçı uzatmaya götürmüştür. Her ne kadar maçı ve seriyi New York Knicks kazanmış olsa da bu olay NBA finallerinin en unutulmaz anlarından biri olarak hafızalarda yer edinmiştir. Basketbolu bıraktığında sadece 1 şampiyonluğu vardı. Aynı zamanda 25.192 sayı, 27.0 sayı ortalaması, 6.238 asist ile oyunculuk kariyerini sonlandırmıştır.

Ardından 3 sezon Los Angeles Lakers'ın koçluğunu yapıp sonra yöneticiliğe geçmiştir. Jerry West yöneticiliği sırasında Shaquille O'Neal, Kobe Bryant, Nick Van Exel, Eddie Jones, Cedric Ceballos ve Vlade Divac gibi yıldızları kadroya katmıştır ki bu kadro şampiyonluğu ilerleyen yıllarda getirmiştir. Bundan dolayı yılın yöneticisi ödülünü de almıştır. Ardından Memphis Grizzlies yöneticiliği de yapmıştır.