Ilgar Dağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ulgar Dağı, Ardahan ilinin Posof ve Damal ilçeleri arasındaki bir dağdır. 2918 metre yükseklikte olup yılın ilk karı buraya yağar. Volkanik bir dağ olduğu püskürük kayalardan anlaşılmaktadır. Kasım ayından Nisan ayı sonlarına kadar karla kaplı olan dağın başından duman eksik olmaz. Yaz gelince yemyeşil ormanlarla ve çiçeklerle bezenmektedir.

Ulgar Geçidi[değiştir | kaynağı değiştir]

2540 rakımlı Ulgar Geçidi Posof ve Damal ilçeleri arasında yer almaktadır. Kış mevsiminde zaman zaman kar ve tipi nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanmaktadır. Geçitin bulunduğu noktada karayollarına ait bir istasyonun olması ve kar temizleme araçlarının bulunması aksaklıkların kısa sürede giderilmesini sağlayarak ulaşım sorununu çözmektedir. Ayrıca geçidin bulunduğu noktada Soğuk Pınar isimli soğuk su kaynağı vardır. Yoldan geçen hemen hemen herkes su kaynağının bulunduğu noktada suyu içmek için duraklamaktadır. Geçidin yakınında Botaş'a ait pompa istasyonu, Asmakonak yaylaları ve Söğütlükaya Jandarma Karakolu yer almaktadır.

Harita Genel Komutanlığı'nın Türkiye Fiziki haritasında Ulgar Dağı'nın rakımı 2918 olarak geçmektedir. 2540 rakamı ise bu dağ üzerinde bulunan geçidin rakımıdır.