Hylocereus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hylocereus
Undatus149UE.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Klad Angiosperms
(Kapalı tohumlular)
Klad Eudicots
(İki çenekliler)
Klad Core eudicots
Takım: Caryophyllales
Familya: Cactaceae
(Kaktüsgiller)
Alt familya: Cactoideae
Oymak: Hylocereeae
Cins: Hylocereus
(A.Berger) Britton & Rose
Türler

Metne bakınız.

Örnekleri ileHylocereus bonsaisi
Hylocereus undatus meyvesi (Pitaya)

Hylocereus, bir kaktüs cinsi olup , her ne kadar bu tanım aynı zamanda Selenicereus cinsi içinde söylense de, "gece açan kaktüs" olarak adlandırılır. Bu cinsin bir kısım türleri pitaya veya ejder meyvesi olarak da bilinen büyük yenilebilir meyvelere sahip olup ticari amaçla yetiştirilir.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok geniş varyasyonlara ve türlere sahip olması nedeniyle anlaşılması epey zor ve daha yeni,yeni başka özellikleri tespit edilen bir kaktüs cinsidir ve Selenicereus ile yakından ilişkisi vardır. Wilmattea Britton & Rose cinsi Hylocereus cinsi içinde değerlendirilir. Bununla birlikte bazı bilim adamlarınca Hylocereus türü Selenicereus türünün içinde kabul edilir.

Türlerin Özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hylocereus calcaratus - Kosta Rica. Yumuşak gövdeli yeşil,uzak loblarla ayrılmış çeşitli gövdelerden oluşur. 35–37 cm uzunluğunda, 20–30 cm genişliğinde çiçeklere sahiptir.
 • Hylocereus costaricensis - (Bahçelerde bulunan Hylocereus polyrhizus türünüde içine alır ) Kosta Rica and Nikaragua ve Peru'da yetişir. Keskin sapları olmayan mumlu beyaz bir gövdeye sahiptir. Yaklaşık 30 cm uzunluğunda, geniş bürgüleri ile genelde mor köşeli çiçeklere sahiptir. Meyvesi kırmızıdır ancak içinde mor etli kısma sahiptir.
 • Hylocereus escuintlensis Guatemala. Gövde sarımsı değil yeşildir, kahvrengi-köşeleri bulunur. 28–31 cm uzunluğunda, 24–36 cm genişliğinde çiçekleri bulunur.
 • Hylocereus megalanthus - Sapları yeşil azgın marjları olmadan incedir. Çiçekleri 30–38 cm uzunluğunda ve geniş düz küller ile küçük bürgülerden oluşur. Çiçekleri Selenicereus'a benzer. Meyvesi sarıdır.
 • Hylocereus minutiflorus - Guatemala, Honduras. Yeşil gövdelidir. Çiçekleri tabandan itibaren narin şekilde spiralli, 5 cm uzunluğunda, 8–9 cm genişliğinde,beyazdır.
 • Hylocereus monacanthus - (Hylocereus lemaireiAlt cinsini kapsar) Kosta Rica'dan Güney Amerika'nın kuzeyindeki bölgelere kadar uzanır. Gri-yeşil,keskin kenarsız gövdesi bulunur. Çiçekleri 30 cm uzunluğunda,beyaz taç yapraklı, tabanın yakınında ise pembemsi veya tamamen penbedir. Çiçek tüpleri mesafeli şekilde bürgülüdür. Dişi baş genelde çatal lobludur. Meyvesi kırmızı içi ise pembedir.
 • Hylocereus ocamponis - (Hylocereus guatemalense, Hylocereus purpursiiAlt cinslerini kapsar) Meksika ve Guatemala kökenlidir. Beyaz mumlu gövdeye ve keskin kenarlara,iğne gibi 12.mm uzunluğa erişen dikenlere sahiptir.Çiçekleri 25–32 cm uzunluğunda ve beyaz iç taç yapraklara sahiptir. Mor marjları ile örtüşen bürgülere sahiptir.
 • Hylocereus setaceus - Stems green without horny margins, rather spiny. Çiçekleri 19–22 cm olup küçük tüberküllü ve bürgüleri vardır. Selenicereus cinsine benzer çiçekleri bulunur. Meyvesi kırmızı renklidir.
 • Hylocereus stenopterus- Kosta Rica. İnce yumuşak,yeşil bir göndesi vardır. Çiçekleri 9–10 cm uzunluğunda, 13–15 cm genişliğinde, çiçek tüpü kısadır, morumsu kırmızı taç yaprakları bulunur .
 • Hylocereus triangularis (Hylocereus cubensisalt türünü de kapsar). Kuba, Haiti, Dominik Cumhuriyeti, Jamaika ana vatanıdır. Yine keskin kenarları olmayan yeşil,narin gövdeye sahiptir.20 cm uzunluğunda,geniş örtüşen ölçekli çiçekleri bulunur.
 • Hylocereus trigonus - (. Hylocereus napoleonis, Hylocereus antiguensisalt türünüde içine alır).(Puerto Riko ve Grenada'nın güneyini içine alan Karaipler). Gövde keskin kenarları olmayacak şeklide yeşildir. 22 cm uzunluğunda, 21 cm genişliğinde, küçük,dar geniş ölçekli bazen yuvarlak tabanlıdır.Meyvesi kırmızıdır.
 • Hylocereus undatus Anavatanı bilinmemektedir,belki melez bir soy taşıyor olabilir. yeşil gövdeli, dalgalı keskin kenarlıdır. 25–30 cm uzunluğunda, beyaz renkli ve yeşil dış taç yapraklı ve burgulara sahip çiçekleri bulunur. Meyvesi kırmızı ancak içi beyazdır.