Huangdi Neijing

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Metinin dijital bir kopyası.

Huangdi Neijing (Çince: 黃帝內經; pinyin: Huángdì Nèijīng) Sarı Han'ın Dahiliye Kitabı, Çin Tıbbı'nın temel kaynak eseridir. MÖ 4-2.yy arasında yeniden toplu halde derlenmiş çok daha eski dönemlere uzanan tıbbı metindir. Günümüze de ulaşmış olan bu külliyat, yarı efsane kadim Sarı Han ile danışmanları arasında geçen tıbbı konulardaki konuşmalar soru-cevap tekniğiyle hazırlanmıştır. İçerik olarak doğa ve insan ilişkisi, etkileşimi, insan bedenin yapısı, organlar (Zang-Fu), organların kanalları ve ağları ve işlevleri, ruhsal durumların kökleri, bedendeki iç ve dış etkenler, bedende uyumun bozulması, tanı ve teşhisler, uyum bozukluğundan korunma ve tedavi yöntemleri üzerine yüksek seviyeli seçkin bilgiler içermektedir.

Külliyatın ilk kitabı olan Suwen (素問) "Yalın Sorular" diye de anılmaktadır, Çin Tıbbı'nın kuramsal temelini ve teşhis yöntemlerini kapsamaktadır.[1] İkinci kitap ise Lingshu (靈樞) "Tinsel Mafsal", akupunktur ve moxa tedavisinin de ayrıntılı olarak tartışıldığı 81 bölümden oluşmaktadır. Birçok rahatsızlık ve tedavi yaklaşımı bu kitapta ayrıntılı ele alınmıştır. Toplu olarak, bu iki kitap Neijing veya Huangdi Neijing olarak bilinmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Title: The Su Wen of the Huangdi Neijing (Inner Classic of the Yellow Emperor)". 1 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]