Horst Wessel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Horst Wessel, 1929

Horst Ludwig Wessel (9 Ekim 190723 Şubat 1930), ölümünden sonra nasyonal sosyalist hareket tarafından kahraman ilan edilen bir Alman Nazi aktivisti, NSDAP ve SA üyesi.

Siyasi hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 1926 yılında Friedrich Wilhelm Üniversitesi Unter den Linden Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu. 1926'ta Wessel, Alman Ulusal Halk Partisi için çok radikal bir hale gelmişti. O yılın aralık ayında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'ne (Nazi Partisi, NSDAP) ve paramiliter örgüt olan Sturmabteilung'a (SA) katıldı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Ocak 1930 akşamı Wessel'in kapısı çalınır. Wessel kapıyı açar açmaz suratının ortasından vurulur. Katil hemen olay yerinden uzaklaşır. Ağır yaralanan Wessel bir süre hastanede yattıktan sonra 23 Şubat günü hayatını kaybeder. Cinayetin Almanya Komünist Partisisi üyesi Albrecht Höhler tarafından işlendiği iddia edilir. Mahkemede suçlu bulunan Höhler altı yıl hapse mahkûm edilir. 1933 yılında Nazilerin iktidara gelmesiyle beraber Höhler Gestapo tarafından infaz edilir. Almanya Komünist Partisi, saldırıyla ilgili bir alakalarının olmadığını, olayın muhtemelen kirasını ödemeyen weesel ile ev sahibesi arasındaki husumet nedeniyle yaşandığını açıklamıştır.

Geleneği[değiştir | kaynağı değiştir]

Horst Wessel'in ölümü Nazi Partisi tarafından propaganda amaçlı kullanılmış olup, 1927 yılında yazdığı şiiri marş olarak bestelenmiştir. Wessel, Deutschland Über Alles'den sonra en çok tutan marşı yazmıştır.

Ölümünün ardından Berlin'de bir meydana adı verilmiştir. II. Dünya Savaşı'nın ardından Doğu Berlin'de kalan bu meydanın adı çeşitli kereler değiştirilmiştir, günümüzde Rosa-Luxemburg-Platz olarak bilinen meydan adını ünlü Alman komünist lider Rosa Luxemburg'dan almıştır.[1] 1939 yılında inşa edilen Kriegsmarine bünyesindeki bir üç direkli yelkenli gemiye onun adı verilmiştir. Savaşın ardından Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri tarafından el konulan gemi bugün ismi USCGC Eagle (WIX-327) şeklinde değiştirilmiş olarak hala eğitim gemisi görevine devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Berlin ile ilgili bilgi (Almanca) 16 Aralık 2014 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]