Wilhelm Gustloff

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Wilhelm Gustloff (d. 30 Ocak 1895, Schwerin - ö. 4 Şubat 1936, Davos), İsviçre'de NSDAP Dışişleri Örgütünün bir Nasyonal Sosyalist Alman lideriydi. 1932 den 1936 yılında öldürülene kadar liderliğini sürdürdü.[1]

İsviçre hükümeti'nde meteorolog olarak çalıştı. 1921 yılında Alman Milliyetçiler koruma ve Trutzbundes bir üyesiydi. Gustloff, 1929 yılında NSDAP'a katıldı. İsviçre'de NSDAP Yabancı Teşkilatı milli takım lideri oldu. Orada anti-Semitik sloganların yayılmasından sorumluydu. 1936 yılına kadar 5.000'den fazla parti üyesi ile Alman, yabancı ve İsviçreli taraftarlar ve destekçiler ile İsviçre'de kampanya yürüttüler. Gustloff'un eşi Hedwig, 1923'te Hitler'in sekreteri olmuştu.

Gustloff anti-Semitik aktivizm yüzünden öfkelenen bir Yahudi öğrencisi ve bir haham'ın oğlu olan David Frankfurter tarafından 1936 yılında kendisine tabanca ile 4 kurşun sıkılarak öldürülmüştür. Adolf Hitler, Joseph Goebbels, Hermann Göring, Heinrich Himmler, Martin Bormann ve Joachim von Ribbentrop'un katılımı ile Mecklenburg'da Schwerin'de doğduğu yerde bir devlet cenazesi düzenlenerek toprağa verildi. Cenazesinde Hitlerjugend'in binlerce üyesi yan yana dizildi. Naaşı Davos kasabasından Schwerin'e özel bir trenle nakledildi. Tabutu, Stuttgart, Würzburg, Erfurt, Halle, Magdeburg ve Wittenberg'de durdu. Dul eşi, annesi ve erkek kardeşi cenaze töreninde hazır bulundu ve Hitler kendilerine başsağlığı diledi.

Wilhelm Gustloff cinayeti daha sonra 1938'de Kristal Gece katliamı'nda bahane olarak yapılan propagandanın bir parçası haline geldi.

Gustloff ismi Nazi Rejimi tarafından Alman gemisine Wilhelm Gustloff olarak verilmiştir. Bu gemi 9.000 üzerinde can kaybı ile 1945 yılında Sovyetler tarafından batırılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]