Hodan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hodan
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Şube: Spermatophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Boraginales
Familya: Boraginaceae
Cins: Borago
Tür: B. officinalis
İkili adlandırma
Borago officinalis
L., Sp. Pl.: 137 (1753).

Hodan (Borago officinalis), hodangiller (Boraginaceae) familyasından bir yıllık bitki türü. Anavatanı Suriye'dir. Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Anadolu'da yayılış yapmasına karşın Akdeniz rejyonundada doğallaşmıştır.

Beş dar yaprak üzerinde, beş üçgen sivri yaprakları ile mükemmel bir görünümü vardır. Pembe çiçeklere bazen rastlanmasına rağmen çiçekleri sıklıkla mavidir. Beyaz çiçekli türleri de yetiştirilmektedir.

Özellikleri ve kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyaz çiçekli formu

Bugün tohumundan yağ elde etmek için ticari amaçlı tarımı yapılsa da mutfak ve tıbbi kullanım içinde ekimi yapılır. Tohumundan elde edilen yağı gamma linolenik asit kaynağıdır. Bilinen en yüksek bitki bazlı kaynak olup %17-28 (GLA, 18:03, 6,9,12-octadecatrienoic asit cis) içermektedir.[1] Tohum yağ oranı 26-38% arasındadır. GLA yanı sıra yağ asitleri palmitik asit (10-11%), stearik asit (3,5-4,5%), oleik asit (16-20%), linoleik asit içerir (35-38%), eicosenoic asit (3,5-5,5%), erusik asit (1,5-3,5%) ve nervonik asit (% 1.5)tir.

Hodandan taze sebze veya kuru ot olarak faydalanılır. Çoğunlukla salatalarda veya garnitür olarak tercih edilir.[2]

Hodan yağından yapılan krem ve kapsüller; adet öncesi sendromu, baş ağrısı, baş dönmesi, asabiyet, bulantı, bacaklarda ödem gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Ayrıca, deride kaşıntı, kızarılık, şişlik, kaşınma gibi bazı deri hastalılarında kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ulusal Gıda Dışı Bitkileri Merkezi. NNFCC Bitki Factsheet: Hodan 18 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ "Hodan". Encyclopedia of spices. The Epicentre. 2009. 3 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2010.