Hesap makinesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bilimsel hesap makinesi

Hesap makinesi, ilk zamanlar dört işlemi yapabilen, daha sonraları geliştirilerek her türlü sayısal işlemi yapar duruma getirilen elektronik ve mekanik bir araçtır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken çağlarda hesap yapmak için abaküs ve benzeri sayma tahtaları kullanılırdı.[1] En eski sayma tahtalarının ahşabın dayanıksızlığı sebebiyle günümüze ulaşmadığı düşünülmektedir.

1623 yılında Wilhelm Schickard ilk mekanik hesap makinesini Almanya’daki Heidelberg Üniversitesinde geliştirdi.[2] Schickard'ın geliştirmiş olduğu araç çarpma ve 6 haneli toplama işlemlerini yapabiliyordu.[2]

Yaklaşık yirmi yıl kadar sonra, 1642 yılında[2] Fransız filozof Blaise Pascal dört işlemi yapabilen bir hesap makinesi tasarladı.[3] Gottfried Wilhelm Leibniz 1671 yılında kare kökünü alabilen dört işlemi yapabilen mekanik bir aygıt tasarladı.[3] Ancak bu aygıtlar, çok yaygın olarak kullanılmamıştır. Bunlardan yaklaşık bir asır kadar sonra Charles Xavier Thomas’ın bulduğu dört işlemi ve karekök alma işlemini yapabilen Aritmometre, 1970’lere kadar kullanılmış olan mekanik hesap makinelerinin atası olmuştur.[3]

Daha sonra üretilen bu hesap makineleri, ara sonuçları toplayan, eski sonuçların saklanıp gerektiğinde kullanılabilmesini sağlayan, trigonometrik, istatistiksel ve ileri matematik işlevleri içeren ve yazılımlanabilme özellikleri ile daha çok bilgisayarlara benzeyen çok karmaşık elektronik cihazlar haline gelmiştir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Otomatikli Hesap Makinesi

Şeritli hesap makinesi, genelde muhasebe alanında kullanılan, denetimi sağlamak için kağıda baskı yapabilen hesap makinesine denir.

Cep hesap makinesi, dört ana işlemle beraber en az aritmetik işlevleri gerçekleştirebilen en basit ve küçük boyutlu hesap makinesidir.

Yazılımlanabilir hesap makinesi, karışık hesapların tek tuşa yazılımlanarak işlemlerin hızla yapılabildiği hesap makinesine denir. (Bilimsel hesap makinesi olarak da bilinir.)

Veri girme şekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Standard işlem : İşlem sırasına göre rakam ve matematik işaretlerinin makineye aktarımı ( ' 2 + 2 = ': sonuç 4 )
  • Beyaz Hesap Makinesi
    RPN işlem : Önce rakamların sonra matematik işlemin makineye aktarımı ( ' 2 ent 2 + ': sonuç 4 )
Hesap makinesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Abacus: A Brief History". www.ee.ryerson.ca. 3 Mart 2000 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ a b c Akanegbu, Anuli; Ribeiro, Ricky. "The History of Calculators: Evolution of the Calculator (Timeline)". EdTech Magazine (İngilizce). 28 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ a b c "The History Of The Calculator". www.thecalculatorsite.com. 14 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.