Henry Gantt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Henry Laurence Gantt
Doğum1861
Ölüm23 Kasım, 1919
MilliyetAmerikan
VatandaşlıkAmerika Birleşik Devletleri
Kariyeri
DalıBilimsel yönetim

Henry Laurence Gantt (Türkçe söyleyiş: Hânri Lôvrens Gent), (1861 - 23 Kasım 1919) Amerikan makine mühendisi ve yönetim danışmanı. 1910'da çizdiği Gantt çizelgesi ile ünlü olmuştur.

Gantt çizelgesi, Hoover Barajı ve Amerikan Eyaletlerarası Otoban Sistemi dahil büyük projelerin yapılmasına imkân kıldı ve bu çizelge proje yönetiminde önemli bir araç olmaya devam ediyor.[1]

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Gantt Calvert County, Maryland'da doğdu. 1878'de McDonogh Okulu'ndan mezun oldu ve Johns Hopkins Üniversitesi'ne gitti.

Önce öğretmenlik ve teknik çizimcilik yaptı sonra makine mühendisliği yapmaya başladı. 1887'de, Frederick W. Taylor'un bilimsel çalışmalarına Midvale Steel ve Bethlehem Steel ile katıldı, Taylor ile 1893'e kadar çalıştı. Kariyerine yönetim danışmanlığı yaparak devam etti; bunu Gantt çizelgesini buluşu takip etti; aynı zamanda ücret ödemeleri için 'görev ve prim' sistemi ve ek olarak işçi verimliği ve üretkenlik ölçüm sistemlerini geliştirdi.

Henry Gantt, Stevens Teknoloji Endüstrisi'nde Frederick Winslow Taylor (M.E., 1883) ile oda arkadaşıydı ve birlikte mezun olmuşlardı.

Amerikan Toplum Yararına Çalışan Makine Mühendisleri (ASME)'nin yıllık olarak verdiği ödüllerde, Henry Laurence Gantt onur ödülüne layık görüldü.[2]

İş[değiştir | kaynağı değiştir]

Üretim yönetimine Henry Gantt'ın mirası şudur:

 • Gantt çizelgesi: Hala önemli bir yönetim aleti olarak bugün kabul edilir, plan ve programlama için grafiksel kontrol sağlar. Bir projenin ileri doğru ilerlemesini denetim altına alır ve kaydeder. Çizelge bulunuşundan sonra da geliştirilmiştir. Program yıllık değerlendirme programları ve tekniklerini inceler.
 • Endüstriyel verimlilik sadece bilimsel analiz uygulaması devam eden çalışmaları tüm yönleri ile üretilebilir kılmak için kullanılır. Endüstriyel yönetimin rolü şans ve kazaları ortadan kaldırarak sağlam bir sistem geliştirmektir.
 • Görev ve Prim Sistemi: Çalışma verimliliği ile prim arasında adil bir sistem oluşturmayı imkânlı hale getirmiştir.
 • İşletmelerin sosyal sorumluluğu: Toplumun refahı için işletmelerin toplumsal yükümlülükleri olduğuna her zaman inandı ve bu konuda çeşitli çalışmalar yaptı.

Gantt çizelgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gantt birçok farklı çizelge oluşturdu.[3] O çizelgelerini öyle tasarladı ki ustabaşları veya diğer idareciler çabukça; üretimin program dahilinde, programın ilerisinde veya programın arkasında olup olmadığı bilebilir duruma geldi. Bugün modern tasarım yazılımları bile bu önemli işlevi içerir.

Gantt (1903) dengeyi iki şekilde açıkladı:[4]

 • "insanın kaydı", her işçinin ne yapması gerektiğini gösterir ve ne yaptığını veriler.
 • "günlük çalışma dengesi", yapılan çalışmanın miktarını ve yapılması gereken ortalamayı gösterir.

Gantt, tamamlanması birçok günü gerektirecek olan emirlerden örneklem uzay oluşturur. Günlük dengeyi, her gün boyunca sıralar ve her parça veya her çalışma için sütunlar oluşturur. Her sütunun üstünde ihtiyaç duyulup duyulmadığı tespit edilir. Uygun hücrelere girilen miktar parçalarının sayısı, her gün verilenir ve o parça için toplamsal veriler hesaplanır. Ağırlıklı yatay çizgiler emrin yapılmakta olduğu tarihi ve zamanı gösterir. Gantt'a göre, grafiksel günlük denge, "İşi programlamak ve kaydetmenin bir metodu"dur. Bunu 1903'teki makalesinde hem anlatır hem de tanımlar:

 • "Üretim kartları" her gün işin ne kadarının yapıldığını gösterir ve operatörlerin çalışmasını veriler.

1916'da yayınladığı "Çalışma, Ücret ve Kârlılık" adlı kitabında[5] Gantt özellikle çalışma çevresini tartışmaya açmıştır. O yöneticinin her gün belli normlarının olması gerektiğini ve bunları çalışanlara tavizsiz yaptırması gerektiğini düşünür. Daha fazlası, birlikte çalışılan ortamlarda kişisel etkileşimlerden kaçınmasını öğütler. Bununla birlikte, planlı ofis çalışmalarıyla her sorunun çözülemeyeceğini de belirtir.

1919'daki "Organizing for Work" adlı kitabında[6] Gantt iki ilkeden bahseder:

 • bir, etkinlik miktarı zamana bağlı olarak ölçülür;
 • iki, çizelge alanları etkinlik miktarını temsil eder, bu miktarın zamana bağlı olarak yapılandırılması önerilir.

Gantt program çizelgesi yılın her ayını gösterir, ince yatay çizgiler kullanır, parçaları ay boyunca üretim sırasıyla numaralar. Ek olarak, kalın yatay çizgiler yıllık üretim maddelerini gösterir. Her bir sıra iş amirinin emirlerine karşılık gelir ve bu sıralar bir ay boyunca teslim edilen malları gösterir. Bu sisteme en uygun dizim, Gantt'ın oluşturduğu çizelgedir. Bu çizelgede makine çizelgeleme yüksek bir düzeydedir.

Yine Gantt'a ait olan makine kayıt çizelgesi ve işçi kayıt çizelgesi de Gantt çizelgesiyle oldukça benzerdir, ancak bunlar her gün için hem fiili çalışma süresini hem de haftalık toplu çalışma zamanı gösterir. Grafiğin her bir satırı tek bir makine veya operatöre karşılık gelir. Bu çizelgeler işçi görevlerini göstermeyebilir.

Üretim programlarının görünürlüğünü artırmak için süreçlerin bağımlılığını gösteren bir gösterim yöntemi 1896 yılında Karol Adamiecki tarafından tasarlandı, bu 1903'teki Gantt'ın tanımlamalarına benzerdi. Ancak Adamiecki buluşlarını bilindik batı dillerinde yayınlamadı; dolayısıyla Gantt'ın yöntemleri daha popüler oldu. Gantt, 1910-1915 yıllarında çalışmalarını daha da geliştirdi ve bu kuramlar Gantt'a atfedildi. Ufak değişikliklerle uğramış Adamiecki'nin çizelgeleri bugün yaygın olarak Gantt çizelgeleri olarak bilinir.[7][8]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gantt birçok makale ve kitap yayınlamıştır, önemlileri şunlardır:

 • 1916. Work, Wages, and Profits ("Çalışma, Ücret ve Kârlılık") ikinci baskı, Engineering Magazine Co., New York.
 • 1919. Organizing for Work, ("Çalışma Organizasyonu") Harcourt, Brace ve Howe, New York.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Gantt chart history". 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2009. 
 2. ^ "ASME Henry Laurence Gantt Medal". 27 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2009. 
 3. ^ Gantt çizelgesinin aslının Herrmann'a ait olduğu tartışmaları (2005): Herrmann, Jeffrey W., History of Decision-Making Tools for Production Scheduling, Proceedings of the 2005 Multidisciplinary Conference on Scheduling: Theory and Applications, New York, Temmuz 18-21, 2005.
 4. ^ Gantt, Henry L., Üretiminde bir günlük çizelge dengesi, Amerikan Toplumsal Makine Mühendisleri İşlemleri, Volume XXIV, sayfa 1322-1336, 1903.
 5. ^ Gantt, Henry L., Work, Wages, and Profits, (Çalışma, Ücret ve Kârlılık) ikinci baskı, Engineering Magazine Co., New York, 1916. Easton, Maryland, 1973.
 6. ^ Gantt, Henry L., Organizing for Work, Harcourt, Brace, and Howe, New York, 1919. Reprinted by Hive Publishing Company, Easton, Maryland, 1973.
 7. ^ Gerard Blokdijk, Project Management 100 Success Secrets, Lulu.com, 2007, ISBN 0-9804599-0-7, Google Yazdırma, p.76 9 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 8. ^ Peter W. G. Morris, The Management of Projects, Thomas Telford, 1994, ISBN 0-7277-2593-9, Google Yazdırma, p.18 10 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.