Gantt çizelgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çizelgeden bir örnek.

Gantt çizelgesi, Henry Gantt tarafından tasarlanan, iş yönetiminde planlılığı sağlamaya yönelik grafik tasarımı.

İşlevleri ve yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gantt birçok farklı çizelge oluşturdu.[1] O çizelgelerini öyle tasarladı ki ustabaşları veya diğer idareciler çabukça; üretimin program dahilinde, programın ilerisinde veya programın arkasında olup olmadığı bilebilir duruma geldi. Bugün modern tasarım yazılımları bile bu önemli işlevi içerir.

Gantt (1903) dengeyi iki şekilde açıkladı:[2]

 • "insanın kaydı", her işçinin ne yapması gerektiğini gösterir ve ne yaptığını veriler.
 • "günlük çalışma dengesi", yapılan çalışmanın miktarını ve yapılması gereken ortalamayı gösterir.

Gantt, tamamlanması birçok günü gerektirecek olan emirlerden örneklem uzay oluşturur. Günlük dengeyi, her gün boyunca sıralar ve her parça veya her çalışma için sütunlar oluşturur. Her sütunun üstünde ihtiyaç duyulup duyulmadığı tespit edilir. Uygun hücrelere girilen miktar parçalarının sayısı, her gün verilenir ve o parça için toplamsal veriler hesaplanır. Ağırlıklı yatay çizgiler emrin yapılmakta olduğu tarihi ve zamanı gösterir. Gantt'a göre, grafiksel günlük denge, "İşi programlamak ve kaydetmenin bir metodu"dur. Bunu 1903'teki makalesinde hem anlatır hem de tanımlar:

 • "Üretim kartları" her gün işin ne kadarının yapıldığını gösterir ve operatörlerin çalışmasını veriler.

1916'da yayınladığı "Çalışma, Ücret ve Kârlılık" adlı kitabında[3] Gantt özellikle çalışma çevresini tartışmaya açmıştır. O yöneticinin her gün belli normlarının olması gerektiğini ve bunları çalışanlara tavizsiz yaptırması gerektiğini düşünür. Daha fazlası, birlikte çalışılan ortamlarda kişisel etkileşimlerden kaçınmasını öğütler. Bununla birlikte, planlı ofis çalışmalarıyla her sorunun çözülemeyeceğini de belirtir.

1919'daki "Organizing for Work" adlı kitabında[4] Gantt iki ilkeden bahseder:

 • bir, etkinlik miktarı zamana bağlı olarak ölçülür;
 • iki, çizelge alanları etkinlik miktarını temsil eder, bu miktarın zamana bağlı olarak yapılandırılması önerilir.

Gantt program çizelgesi yılın her ayını gösterir, ince yatay çizgiler kullanır, parçaları ay boyunca üretim sırasıyla numaralar. Ek olarak, kalın yatay çizgiler yıllık üretim maddelerini gösterir. Her bir sıra iş amirinin emirlerine karşılık gelir ve bu sıralar bir ay boyunca teslim edilen malları gösterir. Bu sisteme en uygun dizim, Gantt'ın oluşturduğu çizelgedir. Bu çizelgede makine çizelgeleme yüksek bir düzeydedir.

Yine Gantt'a ait olan makine kayıt çizelgesi ve işçi kayıt çizelgesi de Gantt çizelgesiyle oldukça benzerdir, ancak bunlar her gün için hem fiili çalışma süresini hem de haftalık toplu çalışma zamanı gösterir. Grafiğin her bir satırı tek bir makine veya operatöre karşılık gelir. Bu çizelgeler işçi görevlerini göstermeyebilir.

Üretim programlarının görünürlüğünü artırmak için süreçlerin bağımlılığını gösteren bir gösterim yöntemi 1896 yılında Karol Adamiecki tarafından tasarlandı, bu 1903'teki Gantt'ın tanımlamalarına benzerdi. Ancak Adamiecki buluşlarını bilindik batı dillerinde yayınlamadı; dolayısıyla Gantt'ın yöntemleri daha popüler oldu. Gantt, 1910-1915 yıllarında çalışmalarını daha da geliştirdi ve bu kuramlar Gantt'a atfedildi. Ufak değişikliklere uğramış Adamiecki'nin çizelgeleri bugün yaygın olarak Gantt çizelgeleri olarak bilinir.[5][6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Gantt çizelgesinin aslının Herrmann'a ait olduğu tartışmaları (2005): Herrmann, Jeffrey W., History of Decision-Making Tools for Production Scheduling, Proceedings of the 2005 Multidisciplinary Conference on Scheduling: Theory and Applications, New York, Temmuz 18-21, 2005.
 2. ^ Gantt, Henry L., Üretimde çizgesel günlük denge, Amerika Makina Mühendisleri Derneği Tutanakları, Cilt XXIV, sayfa 1322-1336, 1903.
 3. ^ Gantt, Henry L., Work, Wages, and Profits, (Çalışma, Ücret ve Kârlılık) ikinci baskı, Engineering Magazine Co., New York, 1916. Easton, Maryland, 1973.
 4. ^ Gantt, Henry L., Organizing for Work, Harcourt, Brace, and Howe, New York, 1919. Reprinted by Hive Publishing Company, Easton, Maryland, 1973.
 5. ^ Gerard Blokdijk, Project Management 100 Success Secrets, Lulu.com, 2007, ISBN 0-9804599-0-7, Google Yazdırma, p.76 9 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 6. ^ Peter W. G. Morris, The Management of Projects, Thomas Telford, 1994, ISBN 0-7277-2593-9, Google Yazdırma, p.18 10 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.