Helmuth von Pannwitz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Helmuth von Pannwitz
Helmuth von Pannwitz
Doğum14 Ekim 1898(1898-10-14)
Botzanowitz, Silezya
Ölüm16 Ocak 1947 (48 yaşında)
Moskova, SSCB
Bağlılığı
Branşı Waffen-SS
Hizmet yılları1914-1945
RütbesiGeneralleutnant/Feldataman
Komutası15. SS Kazak Süvari Kolordusu
Çatışma/savaşlarıII. Dünya Savaşı
ÖdülleriMeşe Yaprağı ilaveli Şövalye Demir Haçı Demir Haç (1. Sınıf) Demir Haç (2. Sınıf)

Helmuth von Pannwitz (14 Ekim 1898; Botzanowitz, Silezya - 16 Ocak 1947; Moskova, SSCB), I. ve II. Dünya Savaşlarında Wehrmacht ve SS'in emrinde çalışmış kazak asıllı[kaynak belirtilmeli] süvari korgeneraldir.

Alman İmparatorluğu içindeki Prusya Krallığı'na bağlı Silezya'da doğdu 16 yaşında Alman İmparatorluk ordusuna katıldı. I. Dünya Savaşı'nda demir haç madalyası aldı. 1942 yılında, Kazak gönüllülerden kurulan 1. Kazak Tümeni Komutanıydı ve Stalingrad Muharebesi sırasında cephenin güney kanadında (Kotelnikovo civarı) örtme kuvveti olarak görevliydi. Savaşı sonuna kadar Kazak birliklerine komuta etti. Daha sonra Yugoslavya'da partizan faaliyetlere karşı görev aldı. Sırbistan ve Hırvatistan'da emrindeki bir Kazak alayı, cezalandırma operasyonları sırasında sivil halka karşı şiddet uyguladı ve toplu tecavüzlere girişti. Ancak von Pannwitz'in 20 Ekim 1943 tarihli emriyle bu tür suç işleyenlerin idam edileceği ilan edilince bu tür savaş suçları son buldu. Emrindeki birlikler 1945 Şubatında 15. Kazak Süvari Kolordusu olarak teşkillenmiştir. II. Dünya Savaşı'nın sonunda İngiliz birlikleri tarafında kuşatıldı ve teslim alındı.

Alman vatandaşı olduğu için, ele geçen adamları gibi SSCB'ye iadesi gerekmiyordu. Ancak von Pannwitz, adamlarıyla aynı kaderi sonuna kadar paylaşmaya kararlı olduğunu İngiliz yetkililere ısrarla belirtti. Bunun üzerine Sovyetler'e teslim edildi. Pannwitz Sovyetler Birliği'nde, karşı casusluk yapmak ve ülkedeki terör faaliyetlerine katılmaktan, Yugoslavya'daki savaş suçlarından dolayı suçlu bulunarak 16 Ocak 1947'de Moskova'da idam edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]