İçeriğe atla

Havuç suyu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dört havuç ile bir bardak havuç suyu
Tebriz'de bir kutu makaron ve bir bardak havuç suyu

Havuç suyu, havuçtan üretilen meyve suyudur.

Havuç suyu özellikle yüksek bir A vitamini kaynağı olan β-karoten içeriğine sahiptir. Ancak aynı zamanda folat gibi B kompleks vitaminleri ve kalsiyum, bakır, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir gibi birçok mineral açısından da yüksektir. Yarım kilo (454 g) havuç, yaklaşık bir bardak meyve suyu (yaklaşık 236 ml) verir. Bu, elma ve portakal gibi meyvelerle karşılaştırıldığında düşük bir verimdir. Ancak havuç posası çok serttir; Havucun suyunu sıkmanın en büyük zorluğu, posasını suyundan ayırmaktır.

Beta-karoten içeriği yüksek birçok ürün gibi, ciltte turuncu-sarı bir renk tonuna neden olan iyi huylu bir cilt durumu olan geçici karotenodermaya neden olabilir.[1] Uzun bir süre boyunca 24 saatlik bir süre içinde 3 bardaktan fazla havuç suyu içmek duruma neden olmak için yeterli olabilir.[2]

Havuç suyu, konsantre havuçların benzersiz tatlı bir tadına sahiptir. Birçok meyve suyunun aksine opaktır. Genellikle sağlık içeceği olarak tüketilir. Havuç, yüzlerce yıldır çorba ve meyve suları haline getirilmiştir.

Havuç suyu İran'da özellikle oldukça tüketilen bir içecektir.

Beslenme bilgileri

[değiştir | kaynağı değiştir]

100 gr konserve havuç suyu, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre aşağıdaki beslenme bilgilerini içerir:[3]

  • Kalori : 40 kcal
  • Protein: 0,95 gr
  • Yağ: 0.15 gr
  • Karbonhidratlar: 9.28 gr
  • Diyet lifleri: 0,8 g
  • Kolesterol: 0 mg (önemsiz miktar)
  1. ^ Kristin Mortensen. "Toxicity of Carrot Juice". Livestrong.com. 5 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2015. 
  2. ^ "eMedicine – Carotenemia : Article by Robert A Schwartz (İngilizce)". 5 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2023. 
  3. ^ "FoodData Central". fdc.nal.usda.gov. 1 Nisan 2019. 18 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2021. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]