Harris Manchester Kolej, Oxford

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harris Manchester Kolej
Manchester Academy and Harris College
Harita
LatinceCollegium de Harris et Manchester
Kuruluş1786
BaşkanPeder Ralph Waller
Lisans öğrencileri79
Lisansüstü öğrencileri116
KonumMansfield Yolu, Oxford, İngiltere, Birleşik Krallık
Web sitesihmc.ox.ac.uk

Harris Manchester College, Oxford Üniversitesi kolejlerinden bir tanesidir. Eskiden Manchester Kolej adıyla bilinen kolej, bugün üniversite yönetmeliklerinde Manchester Akademisi ve Harris Kolej adıyla yer alır ve üniversite merasimlerinde Collegium de Harris et Manchester adıyla anılır.

Oxford'un merkezindeki Mansfield Yolu'nda yer alan Harris Manchester, Birleşik Krallık'ta yalnız 21 yaş ve üzeri lisans öğrencilerine açık olan karma eğitim kurumlarından bir tanesidir. Oxford Üniversitesi'nin en küçük koleji olan Harris Manchester'ın 2012 itibarıyla malvarlığı 6 milyon £'dur.[1]

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş ve ilk günler[değiştir | kaynağı değiştir]

1757 yılında Warrington Akademisi adıyla kurulan kolejin öğretmenleri arasında Joseph Priestly bulunuyordu;[2] daha sonra 1786'da kolejin adı Manchester'da Manchester Akademisi olarak değiştirildi.[3] Başta İngiliz presbiteryenlerin yönettiği okul, İngiltere'de o dönem mevcut olan iki üniversite –Oxford ve Cambridge– Anglikan çoğunluğu gözetirken dini azınlığa yüksek öğrenim tanıyan çok az öğretim kurumundan biriydi. Radikal teolojinin yanı sıra fen bilimleri, modern diller, dil ve tarih gibi çağdaş konular ve klasik çalışmalarda da eğitim veriliyordu. Kolejin en ünlü profesörü, modern atom teorisini geliştiren John Dalton'dur.

Kolej, Oxford'a yerleşmeden önce beş kez yer değiştirmişti. 1786'dan 1803'e kadar Manchester'da bulunan kolej, daha sonra York'a taşındı ve 1840 yılına kadar burada kaldı. Monkgate 38 numarada, Monkbar'ın hemen dışındaydı; bu mekân daha sonra bugünkü York St. John Üniversitesi'nin ilk binası oldu. York'taki en önemli şahsiyet bir Üniteryen vaiz olan Charles Wellbeloved'dı. Wellbeloved Manchester'a taşınmak istemediği için, kolej o müdür olabilsin diye York'a taşınmıştı. Başta tüm dersleri kendisi verse de, bir yıl sonra ilave öğretmenler aldı. Çalışkanlığına rağmen bazen sağlığı kötüleşiyordu. Wellbeloved okula üniteryen adının yakıştırılmasından hoşlanmıyordu; öğrencilerin açık fikirli olmalarını ve doğruya kendilerinin ulaşmalarını istiyordu. 1809 tarihinde George Wood'a şöyle yazmıştı:

"Üniteryenizm ya da herhangi bir -izm'i değil, Hıristiyanlığı öğretiyorum ve öğreteceğim. Kitab-ı Mukaddes'i okumayı öğretmeye gayret edeceğim —Üniteryenizmi orada bulurlarsa ne âlâ— animizm veya Triniteryenizmi bulurlarsa da öyle. Yeter ki kendileri bulsunlar."

Wellbeloved'ın müdürlüğü sırasında kolejde 121'i teolojiden, 114'ü seküler geçmişten gelen 235 kişi eğitim gördü. Teologlar arasında 30 kişi kiliseye girememiş, beş kişi de Anglikan papazı olmuştur. Seküler öğrenciler öğretim üyesi, devlet memuru, iş adamı ve sanatkâr olmuştu. Çoğunluğu Üniteryendi.

1840'ta Wellbeloved'ın yaşı sebebiyle emekliye ayrılmak zorunda kalmasıyla kolej tekrar Manchester'a taşınmış, 1853'e kadar da burada kalmıştı.[4] 1840 yılında kolej Londra Üniversitesi ile işbirliği yapmış, bu sayede öğrencilere Londra'dan derece verme hakkına sahip olmuştu. 1853 ve 1889 yılları arasında kolej Londra'da, Gordon Meydanı'ndaydı.[5] Bu tarihten itibaren Londra'dan Oxford'a taşınmış, Üniteryen mimar Thomas Worthington'ın 1893'te tamamladığı yeni binalara yerleşmiştir.

Kolejin Mansfield Yolu girişinden bir manzara

Kolej ilk günlerinde reform yanlısı bir tavır sergilemiş, köleliğin (1778), mezhep testi yasasının (1828) ve kurumlar yasasının kaldırılması (1828) gibi davaları desteklemişti. 1901'de kolej Anglikanizm dışında bir mezhepte ruhban sınıfına bir kadını kabul eden ilk yer olmuştu. 1920'ler ve 30'larda kolej, İşçi Eğitim Derneği'ne dersler vermiştir.

Günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Manchester Kolej 1996 yılında kraliyet imtiyazını alarak kolej statüsüne erişmiştir.[6] Aynı zamanda Peckham Baronu Philip Harris'in bağışını tanımak için ismini Harris Manchester olarak değiştirmiştir.

Günümüzde kolej lisans ve lisans üstü okuyan 21 yaş üstü öğrencileri kabul etmektedir. Liberal ve ilerici değerlerini devam ettirmek isteyen kolej, reşit öğrencilerden oluşan yapısını daha önceden eğitimden mahrum bırakılanlara yüksek öğretim sunmanın bir aracısı olarak kabul eder.

Öğrenci yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kütüphane üst balkonu

Küçük bir kolej olmasına rağmen Harris Manchester Kolej pek çok farklı dalda eğitim veren, uluslararası bir atmosfere sahip ve Oxford'un en samimi koleji olarak bilinen bir kurumdur. Çoğu lisans dersi kolejde gerçekleşirken, bazı özel makalelerin yazımı sırasında öğrenciler diğer kolejlerden hocalara gönderilebilir.

Kolej üyeleri Arlosh Hall binasında yemek yiyebilir. Haftada iki kez düzenlenen resmi yemeklerde öğrenciler ceket, kravat ve cüppeleriyle hazır bulunur.

Kolejde aynı zamanda ahşap oymalara, bir orga ve Ön Rafaellocu sanatçılar Sir Edward Burne-Jones ve William Morris'in yaptığı vitray pencerelere sahip bir şapel bulunur. Kolejin dini geçmişini yansıtan Manchester Kolej Oxford Şapel Birliği pazar günleri buluşur.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürek takımı, "Royle Yacht", kroket sahası ve balık avlanabilecek bir gölet dışında kolejin spor tesisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte kolejin futbol takımı düzenli olarak üniversite ligine katılım gösterir ve kolejin üyeleri diğer kolejlerin takımlarına katılırlar: örneğin Brasenose ragbi takımında ve Wadham ile St. Hugh'nun futbol takımlarında Harris Manchester'lı oyuncular bulunur. Kolejin tüm üyeleri Oxford Spires Four Pillars Oteli'ndeki spor salonu ve spayı, Oxford Üniversitesi'nin Iffley Yolu'ndaki havuzunu ücretsiz olarak kullanabilirler.[7]

Tate Kütüphanesi'nin dışarıdan görünümü

Harris Manchester'ın komşusu Wadham Kolej'in tekne kulübüne katılmak isteyenler için özel bir anlaşması bulunmaktadır.

Küçük Ortak Salon (JCR) barı[değiştir | kaynağı değiştir]

Harris Manchester, Oxford'da halen öğrencilerin işletmeye devam ettiği iki kolej barından biridir (diğer Balliol Kolej'dir).[8] Yakın zamanda tadilattan geçen bar Oxford'da en ucuz fiyatlara sahip mekânlardan biridir ve sağlam bir single malt viski menüsü bulunmaktadır.

Tate Kütüphanesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oxford Üniversitesi'nin en küçük koleji olmasına rağmen, Harris Manchester en büyük altıncı kolej kütüphanesine ve okuldaki en iyi öğrenci-kitap oranına sahiptir. Kolejde en eskisi on beşinci yüzyıldan kitaplar ve el yazmaları bulunur. Londra'daki Tate Gallery'nin bağışçısı Sir Henry Tate tarafından inşa edilen Tate Kütüphanesi, çalışmak için güzel ve ferah bir yerdir. Kütüphaneye 2011 yılında Viktorya dönemi Gotik mimarisiyle uyumlu bir üst balkon eklenmiştir. Kütüphanede İngiliz edebiyatı, Felsefe, İlahiyat, Siyaset, Ekonomi, Hukuk, Tarih ve Tıp alanları dahil olmak üzere pek çok konuda kitap bulunmaktadır. İngiltere'de protestanlık tarihi üzerine ciddi bir koleksiyona sahip kütüphane aynı zamanda eski kolej müdürü J. Estlin Carpenter'ın bağışladığı Carpenter Dünya Dinleri Kitaplığı'na da ev sahipliği yapmaktadır.

Harris Manchester Kolej aynı zamanda Oxford Üniversitesi'nin ana araştırma kütüphanesi olan Bodleian Kütüphanesi'ne, aynı zamanda edebiyat, tarih, sosyal bilim ve hukuk fakülteleri kütüphanelerine de yakın mesafededir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Harris Manchester College Accounts 2012[ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "About the College - History". Harris Manchester College, University of Oxford. 24 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2015. 
  3. ^ University of Oxford 7 Ağustos 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 7 Ağustos 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: Graduate Studies Prospectus - Last updated 17 Sep 08
  4. ^ "Charles Wellbeloved". 22 Eylül 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2016. 
  5. ^ "British History report". 29 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2016. 
  6. ^ "www.hmc.ox.ac.uk". 24 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2016. 
  7. ^ "Oxford Gym and Leisure Facilities - Oxford Spires Four Pillars Hotel". 20 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2016. 
  8. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]