Atom teorisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Modern atom teorisi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Şu anki atom kuramsal modelinde olasılıksal bir elektron bulutunun çevrelediği yoğun bir çekirdek bulunur.

Kimya ve fizikte atom teorisi, maddenin doğasına ilişkin, maddenin atom denilen ayrı birimlerden oluştuğu yönündeki bilimsel kuramdır. Kuram Antik Yunan'da felsefi bir kavram olarak ortaya çıktı ve 19. yüzyılın başlarında kimya alanında maddenin gerçekten de atomlardan oluşuyormuş gibi davrandığına ilişkin bulguların keşfiyle ana akım bilimin bir parçası oldu.

Atom sözcüğü, Antik Yunan'da sıfat olarak kullanılan ve "bölünemez" anlamına gelen atomos sözcüğünden gelir.[1] 19. yüzyılda kimyacılar bu sözcüğü, indirgenemez kimyasal elementlerin sayısındaki artışa bağlı olarak kullanmaya başladı. Görünüşte yerinde bir kullanım olmakla birlikte, 20. yüzyılın başları civarında elektromanyetizma ve radyoaktivite ile yapılan çeşitli deneylerle fizikçiler, sözde "parçalanamaz atom"un, aslında birbirinden bağımsız olarak var olabilen (ve başlıcaları elektronlar, protonlar ve nötronlar olan) çeşitli atomaltı parçacıklardan oluşan bir küme olduğunu keşfetti. Hatta nötron yıldızları gibi belli aşırı ortamlarda, aşırı ısı ve basınç atomların var olmasını tamamen engeller. Atomun bölünebileceği keşfedildiğinden dolayı fizikçiler sonraları, atomun yok edilemez olmasa da "bölünemez" parçalarını tarif etmek için "temel parçacık" terimini buldular. Atomaltı parçacıklarla ilgilenen bilim dalı parçacık fiziğidir ve fizikçiler bu alanda maddenin gerçek asıl doğasını keşfetmeyi ummaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Berryman, Sylvia, "Ancient Atomism", Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2008 Edition), Edward N. Zalta (ed.) [1]