Hamburger ekmeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Susamlı hamburger ekmekleri

Hamburger ekmeği, tatlı olmayan ve genellikle içerisi tuzlu maddeler ile doldurulan (örneğin hamburger) bir tür ekmektir. Bazı kültürlerde, bir hamburger ekmeği tatlı bir pastayı da ifade edebilir.[1] Hamburger ekmeği, çeşitli boyut ve şekillerde olmalarına rağmen, tipik olarak küresel ve elle boyutlandırılmış veya daha küçüktür.[1]

Terim, Birleşik Krallık'ın farklı yerlerinde çok farklı kullanılmaktadır. Kuzey İrlanda ve Kuzey İngiltere'de, bir hamburger ekmeği küçük bir yuvarlak normal ekmektir, oysa Güney İngiltere'de el büyüklüğünde tatlı bir pastadır.[2]

Tipik olarak, hamburger ekmeği yapmak için un, süt, maya ve az miktarda şeker ve/veya tereyağından oluşan bir hamur kullanılır. Tatlı hamburger ekmeği hamuru, şeker, tereyağı ve bazen yumurta ile zenginleştirilerek ekmek hamurundan ayrılır. Küçük meyve veya kuruyemişler, üstüne krema veya karamel, içi reçel veya krema tipik tatlı türleridir.

Tuzlu veya tatlı dolgulu Çin baozilerine genellikle İngilizce'de "pastalar" denir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "bun". Cambridge English Dictionary. 19 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2022. 
  2. ^ "bun". Oxford English Dictionary (Çevrimiçi bas.). Oxford University Press.  (Abonelik veya katılımcı kurum üyeliği gerekli.)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]