Hakan Çelik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hakan Çelik

Hakan Çelik (d. 10 Eylül 1969, İstanbul),[1] Türk gazeteci, televizyon ve radyo programı yapımcısı ve yorumcusu.[2][3]

1990 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun olan Hakan Çelik, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Avrupa Birliği'nin Siyasi Yapısı konusunda masterını tamamladı. Ayrıca, İletişim Fakültesi'nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde Bilimkurgu Sineması üzerine bir yüksek lisans programına devam etti.

Basın hayatına 1988'de Günaydın Gazetesinde başlayan Çelik, aynı zamanda Türkiye'nin ilk özel radyocularındandır. Radyoculuğa 1990'ların başında İskoçya'daki Glasgow BBC'de staj yaparak adımını attı. Aynı dönemde Britanya'nın en köklü yayın organlarından The Herald'da kısa bir süre çalıştı. Hürriyet Gazetesi'nin radyosu Hür FM'i kuran ekipte yer alan Çelik, daha sonra Show Radyo, Genç Radyo ve NTV Radyo'da programlar yaptı.

1992 yılında İngiliz Dışişleri Bakanlığı'nın bursuyla Londra'ya gitti. Alman, Japon ve Amerikan hükümetlerinin davetleriyle bu ülkelerde seminlerlere katıldı, konferanslar verdi. Dünyanın 100'ü aşkın ülkesinde gazeteci olarak bulunan Çelik, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin de aralarında bulunduğu pek çok kurum ve kuruluştan mesleki çalışmaları dolayısıyla ödüller aldı.

1997 yılından bu yana Posta gazetesinde köşe yazarlığı[4][5] yapan Hakan Çelik, son 6 yıldır gazetenin Ankara Temsilciliği görevini de yürütüyor. Radyo ve televizyon programlarına da devam eden Hakan Çelik, 3 yıl boyunca Habertürk Televizyonu'nda 'Weekend' isimli hafta sonu kuşağını hazırlayıp sundu. Ufuk Güldemir'in vefatının ardından Habertürk Turgay Ciner tarafından satın alındı. Doğan Grubu'nda görev yapması nedeniyle Habertürk'ten ayrılmak zorunda kalan Hakan Çelik, Şubat 2008'den itibaren Kanal 24'te Hafta Sonu Moderatörü[6] olarak sabah kuşağını hazırlayıp sunmaya başladı. Çelik, ayrıca TRT 1 Radyosunda Pazartesi - Cuma günleri 12.00-13.00 saatlerinde yayınlanan "Haber - Yorum" programının Ocak 2010-Temmuz 2011 tarihleri arasında yorumculuğunu yapmıştır. Ayrıca, yine TRT 1 Radyosunda hafta içi sabah kuşağında yayınlanan "Gündem" programına da zaman zaman yorumcu gazeteci olarak katılmıştır.

Bugüne kadar Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus ve Ekümenik Patrik I. Bartholomeos'un da aralarında bulunduğu dünya liderleriyle röportajlar yaptı. Hakan Çelik, sadece Türkiye'de yaşayan Rum, Ermeni ve Yahudi azınlıklarla ilgili olarak değil tüm dünyada inançlar arası diyalogun ve kültürel ve siyasal etkileşimin önemine ve geliştirilmesine yönelik yazılar kaleme alan bir gazetecidir.[7]

Müzikle ilgili çalışmalarına da devam eden Hakan Çelik, her Pazar akşamüstü TRT 3 Radyosunda kendisinin hazırlayıp sunduğu Tren Yolculuğu programı ile dinleyicilerine ulaşmaya devam etmektedir. Klasik müzikten, günümüz popüler müziğine ve trenler ile uçaklardan[8] otomobillere kadar çok çeşitli ilgi alanlarına sahip olan Çelik, aynı zamanda ünlü ve önemli bir otomobil eleştirmenidir ve "Posta" gazetesinde ve "otomobilport.com" web gazetesinde otomobille ilgili köşe yazıları yazmaktadır.[9][10] Hakan Çelik ayrıca, başarılı bir seslendirme sanatçısı olup TV reklamlarında seslendirme yapmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ https://www.haberler.com/hakan-celik/biyografisi/
  2. ^ Kanal A "Hadi Konuşalım" Program Konuğu http://www.facebook.com/esraharmanda?sk=wall
  3. ^ Cumnurbaşkanının Londra Ziyaretinde Frak Giyen Gazeteciler http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/19321947.asp
  4. ^ Köşe Yazıları, Posta, 2010 http://www.posta.com.tr/yazarlar/tumyazilari?AuthorID=289
  5. ^ TV8 Seçim Karavanı- Kayseri " Program Konuğu http://www.tv8.com.tr/v-3663-91-secim-kervani-11-mayis-2011-kayseri 14 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  6. ^ Kanal 24 Haftasonu Moderatoru Programı http://www.yirmidort.tv/guncel/sami-yusuf-hafta-sonu-moderatoru-nde-haber-16991.htm 8 Ocak 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  7. ^ Rus Ortodox Patriği Kirill ile Röportaj, 2009 Temmuz, http://www.istanbulrumazinligi.com/index.php?m=art&c=806&n=1035 13 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  8. ^ THY Skylife Dergisi Ayın Konuğu, 2009 Şubat, http://www.turkishairlines.com/tr-TR/skylife/2009/subat/makaleler/sarkinin-kanatlarinda.aspx[ölü/kırık bağlantı]
  9. ^ BMW'nin Teknolojik Devrimi, Posta, 2010 Aralık http://www.posta.com.tr/ekonomi/otomobil/YazarHaberDetay/BMW_nin_teknoloji_devrimi.htm?ArticleID=54344
  10. ^ Rüya gibi otomobil; Mercedes- CLS http://www.otomobilport.com/Ruya-gibi-otomobil-Mercedes-CLS-OPW31653 11 Şubat 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Genel