Haiti arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Haiti arması
Ayrıntılar
KullananHaiti
Kabul tarihi1986

Haiti arması, Karayipler'de yer alan Kuzey Amerika ülkesi Haiti'nin resmî devlet armasıdır.

Arma ilk olarak bugünkü haline benzer bir şekilde 1807 yılında kullanılmaya başlanmış, günümüzdeki hâli ile de 1986 yılında bu yana kullanılmaktadır.

Armada bir palmiye ağacının arkasında sağında ve solunda üçer adet olmak üzere toplamda altı adet dökümlü bayrak gözükmektedir. Palmiye ağacının önünde ise top arabası bulunmaktadır. Yeşil bir çimenliğin üzerinde resmedilen armada yeşillikler üzerinde top mermisi, kırık zincirler, davul, tüfek ve çapa gibi cisimler bulunmaktadır. Palmiye ağacının en tepesinde ise bir sopanın ucuna takılmış kırmızı ve mavi renklerde, özgürlüğün sembolü olarak Frigya başlığı gözükmektedir. Armanın en önünde bulunan afişte ise Fransızca olarak Haiti'nin ulusal sloganı olan L'Union Fait La Force (Türkçe:Birlikten güç doğar) yer almaktadır.

Ülkenin 1964 ile 1986 yılları arasında diktatör bir rejim ile yönetildiği dönemlerde bayrakta değişikliğe gidilmiş ve dikey olarak bayrağı ikiye bölen siyah ve kırmızı renkler kullanılmıştı. Bu değişiklik armada da kendini göstermiş dökümlü bayraklarda bu yeni bayrak resmedilmiştir. ,

Tarihi armalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]