İçeriğe atla

Amerika Birleşik Devletleri devlet mührü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Navassa Adası arması sayfasından yönlendirildi)
Amerika Birleşik Devletleri devlet mührü
Amerika Birleşik Devletleri devlet mührünün ön yüzü
Amerika Birleşik Devletleri devlet mührünün arka yüzü
Ayrıntılar
KullananAmerika Birleşik Devletleri
Kabul tarihi1782
KullanımıAntlaşmalar, komisyon ve daha fazla yerlerde kullanılmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri devlet mührü, Amerika Birleşik Devletleri'nin ve Amerika Birleşik Devletleri dışişleri bakanı'nın gerek ülke içinde gerekse ülke sınırları dışında kullandığı resmî devlet sembolüdür. Bu mühür ön ve arka yüzler olmak üzere 2 farklı armadan oluşur.

Mührün ön yüzünde tam ortasına 13 adet kırmızı ve beyaz şeritten oluşan bir kalkan yerleştirilmiş kel kartal bulunur. Amerika Birleşik Devletleri'nin bayrak renklerini kendine kalkan eden kel kartal bir pençesinde 13 zeytin bulunan bir zeytin dalı diğer pençesinde ise 13 adet beyaz ok tutmaktadır. Bu sayı On Üç Koloni'yi sembolize etmektedir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nin barış ve güvenlik için kendini kalkan edeceğini anlatır. Kel kartal ağzında, üzerinde Latince E Pluribus Unum ("Çokluktan birliğe") yazan bir şerit tutmaktadır. Bu şerit üstünde sarı ve mavi bir güneş hüzmesi içinde beyaz 13 yıldız bulunur.

Büyük Mührün arka yüzünde ise Her şeyi gören göz ile tepesinde bitmemiş bir piramit yer alır . ABD Bağımsızlık Bildirgesi'nin yılı olan 1776, piramidin tabanında Roma rakamlarıyla yazılmıştır. Mühür iki Latince cümle içerir: Annuit cœptis ("Tanrı girişimlerimizi destekler") ve Novus ordo seclorum ("Çağların yeni düzeni").

Büyük ölçüde Kıta Kongresi sekreteri Charles Thomson ve William Barton tarafından tasarlanan ve ilk olarak 1782'de kullanılan mühür, Amerika Birleşik Devletleri federal hükûmeti tarafından verilen belirli belgeleri doğrulamak için kullanılır. 1935'ten beri, Büyük Mührün her iki yüzü de bir dolarlık banknotun arka yüzünde yer almaktadır. Arma, Amerika Birleşik Devletleri pasaportları dahil olmak üzere resmi belgelerde, askeri amblemlerde, elçilik binalarında ve çeşitli bayraklarda kullanılır .

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]