İçeriğe atla

Grenada arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grenada Arması
Ayrıntılar
KullananGrenada
Kabul tarihi1974

Grenada arması, Grenada devletinin resmî armasıdır. Arma, ülkenin bağımsızlığını ilan ettiği 1974 yılından beri kullanılmaktadır.

Armanın ortasında altın bir haçla dört parçaya bölünmüş bir kalkan vardır. Bu haçın ortasında Kristof Kolomb'un Santa Maria gemisi yer alır. Kalkanın sol üst ve sağ alt kısımlarında kırmızı bir alan üzerinde bir aslan, sağ üst ve sol alt kısımlarda içinden bir zambak çıkan altın bir hilal bulunur. Kalkanın üzerinde begonvil dallarından oluşan bir çelenkle süslenmiş altın bir miğfer vardır. Çelenk içinde Grenada'nın yedi topluluğunu (altı mahalle ve Güney Grenadinler) temsil eden yedi kırmızı gül vardır. Kalkanın sol tarafında bir mısır sapının önünde duran dokuz şeritli bir armadillo ; sağ tarafta bir muz bitkisinin önünde duran bir Grenada güvercini vardır. En altta merkezde Grand Etang Gölü ile St. Catherine Dağı'nı temsil eden bir çizim vardır. En altta bir şerit üzerinde ülkenin resmî sloganı İngilizce Ever Conscious of God, We Aspire, Build and Advance as One People (Türkçe: Tanrı'nın her zaman bilincinde olarak tek bir halk olarak arzular, inşa eder ve ilerleriz.) yazmaktadır.[1]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Coat of Arms". Government of Grenada. 3 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2008.