Hacı Bendo Camii

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hacı Bedo Camii

Hacı Bendo Camii (Arnavutça: Xhamia e Haxhi Bendos) veya Hacı Bedo Camii (Xhamia e Haxhi Bedos), Arnavutluğun Borşi köyü'nün yanındaki Sopot tepesi'nin üstünde bulunmakta olan ve Osmanlı döneminde inşa edilen tarihî bir Türk dinî yapımdır. Yapı, Borşi Kalesi'nin içinde bulunmaktadır. Fakat bu camii Komünizm dönemde zarar görmüştür ve bugüne kadar yeniden ibadete açılamıştır. Eskiden kırmızı tuğladan olan kubbesi, bugün beton ile kapatılmıştır. Bölgedeki Bizans dönemi kiliseler ve manastırlar bugün restore edilirken Hacı Bendo Camii bugüne kadar restore edilmemiştir. İçindeki Müslüman freskler ve nakkaşlık işleri yok olmak tehlikede. Taşdan olan minaresinin yarısı eksik.

Camii, Tepedelenli Ali Paşa döneminde 17. yüzyılında inşa edilmiş olan ve Osmanlı mimarisinin Arnavutluk'taki yapıtlarından birisidir. Bugün ise, kaleyle birlikte Borşi köyde bulunan önemli bir turistik noktadır.

Hacı Bendo Camii, Avlonya'nın Himara belediyesi'nin Lukova idari birimi içinde bulunmaktadır ve Enver Hoca diktatörlükte zarar gören ve kapatılan Osmanlı camilerden biridir. Arnavutluk Halk Cumhuriyeti döneminde Osmanlı döneminden kalan camilerinin çoğu yok edilmiştir ve onların yerine Sosyalist ve Modern mimarlıklar getirilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aleksandër Meksi: Xhamitë e Shqipërisë. Plejad, Tirana 2018, ISBN 978-9928-18337-8, Xhamia në Kalanë e BorshitSarandë, s. 81–84.