Borş Kalesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Borş Kalesi

Borşi Kalesi (Arnavutça: Kalaja e Borshit) veya Sopoti Kalesi (Kalaja e Sopotit), Arnavutluğun Borşi köyünün yanındaki Sopot tepesinin üstünde bulunmakta olan ve Osmanlı döneminde inşa edilen tarihî bir yapımdır. Kalenin içinde Hacı Bendo Camii bulunmaktadır. Fakat bu camii komünizm dönemde zarar görmüştür ve bugüne kadar yeniden ibadete açılamıştır. Eskiden kırmızı tuğladan olan kubbe, bugün beton ile kapatılmıştır.

Kale, Tepedelenli Ali Paşa döneminde 1819 ve 1820 yılları arasında inşa edilmiş ve Osmanlı mimarisinin Arnavutluk'taki yapıtlarından birisidir. Bugün ise köyde bulunan önemli bir turistik noktadır.

Borşi Kalesi, Avlonya'nın Himara belediyesinin Lukova idari birimi içinde bulunmaktadır ve Enver Hoca diktatörlüğünde zarar gören Osmanlı yapılarından biridir. Arnavutluk Halk Cumhuriyeti döneminde Osmanlı döneminden kalan yapıların çoğu yok edilmiştir ve onların yerine sosyalist ve modern yapılar getirilmiştir.

Bugün ise Borşi Kalesi bir açık hava müze olarak kullanılmaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aleksandër Meksi: Xhamitë e Shqipërisë. Plejad, Tirana 2018, ISBN 978-9928-18337-8, Xhamia në Kalanë e BorshitSarandë, s. 81–84.