İçeriğe atla

Hüseyin Hüsnü Özdamar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hüseyin Hüsnü Özdamar
Doğum1875
Isparta
Ölüm17 Haziran 1961 (85-86 yaşlarında)
Defin yeriIsparta Askeri Şehitliği
MilliyetTürk
MeslekMüderris, siyasetçi

Hüseyin Hüsnü Özdamar (1875, Isparta - 17 Haziran 1961), Kurtuluş Savaşı'nın Batı Cephesi'nde yararlılıklar göstermiş, TBMM'de 7 dönem Isparta milletvekilliği yapmış bir din ve siyaset adamıdır.

1875'te Isparta'nın Evran Mahallesi'nde doğdu. Babası Hacı Hasan Efendizade Öğretmen İsmail Hakkı Efendi'dir. İlk ve orta öğrenimini Isparta'da tamamladı. İlk tahsilini Sadiye Medresesi'nde o zaman müderrislik yapan Ulubor'lu Hacı İbrahim Efendi ile başlamış, İbrahim Efendi'nin vefatından sonra eğitimine devam için Konya'ya giderek önce Karatay Medresesi'nde Teship ve Hadis ilimlerini tahsil etmiş, daha sonra da Ziyaiye Medresesi'ne kaydolmuştur. Burada altı yıl öğrenim gördü. 2 Ocak 1885'te Müderris Parlakzade Ahmet Fahri Efendi'den icazet aldı. Daha sonra İstanbul'a giderek Mahmutpaşa Medresesi'ne devam etti. Dini bilgilerini ve dil bilgisini geliştirdi. Bu arada 9 Ağustos 1902'de Dersiam Mustafa Asım Efendi'den Müderrislik icazeti alarak Isparta'ya döndü ve Sadiye Medresesi'ne müderris olarak atandı. 1903'te Isparta Kutlubay Camii vaizliğine tayin edildi. 1906 tarihinde Nakibüleşraf Kaymaklığı'na atanmıştır. 1908 tarihinde ilmiye rütbesi olarak Edirne payesi verilmiştir. 16 Ocak 1910'da Antalya Merkez Müderrisliği'ne tayin edildi. Fakat mazereti sebebiyle görevine başlayamadı. Bir süre camilerde Dersiamlık görevi verildi. 9 Ocak 1911'de Şeriye Mahkemesi Zabıt Katibi oldu. 22 Mart 1914'te İl Genel Meclisi üyeliğine seçildi. Müftü Şakir Efendi'nin İttihat ve Terakki Partisi yetkililerinin şikayeti üzerine görevden alınması üzerine, 5 Mart 1916'da Isparta Müftülüğü'ne getirildi. Sabık Müftü Şakir Efendi'nin Müftülüğe iadesi üzerine, 7 Nisan 1919'da istifa ederek görevinden ayrıldı.

Kurtuluş Savaşı yılları

[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir'de Yunan işgalinin başlamasından (15 Mayıs 1919) sonra yörede oluşan ulusal direnişi destekledi. Isparta'da Müdafaa-i Hukuk çalışmalarına katıldı. Isparta'yı temsilen Uçkurcuzade Ali Efendi ile birlikte 6 Ağustos - 9 Ağustos 1919'daki Nazilli Kongresine katıldı. Nazilli cephesinde Yunanlara karşı bizzat savaştı. Bu arada Milli Mücadele'nin hedef ve amacı hakkında aydınlatıcı vaazlar verdi.

TBMM 1. Dönem için yapılan seçimle Isparta Milletvekili olarak 23 Nisan 1920'de Meclisin açılışında hazır bulundu. Bu arada Ankara Fetvası'nı Sabık Isparta Müftüsü sıfatıyla tasdik etti.

TBMM'de Şeriye ve İrşad komisyonlarında çalıştı. Dönem içinde üçü gizli oturumda olmak üzere on üç konuşma yaptı. Bir soru, bir gensoru önergesi verdi. Arkadaşlarıyla birlikte verdiği gensoru sonucunda Şeriye ve Evkaf Vekili, Konya milletvekili Mehmet Vehbi Çelik, güvensizlik gösterilmesiyle istifa etti. Arkadaşları ile önerdiği, firardan ölüm cezasına hükümlü bir erin akıl hastalığı nedeni ile affına dair teklifi 18 Ekim 1922 tarih ve 274 sayılı kanun olarak kabul edildi.

TBMM 2. Dönem, 3. Dönem, 4. Dönem, 5. Dönem, 6. Dönem ve 7. Dönem'de yeniden seçilerek yasama görevini 1943 yılına kadar sürdürdü. Bu arada 1 Kasım 1934'te memuriyetten emekliye ayrıldı.

Hamili olduğu Yeşil Şeritli İstiklal Madalyası, cephede fedakârca hizmeti nedeniyle 22 Şubat 1926 tarih ve 212 sayılı Meclis kararıyla Kırmızı-Yeşil Şeritli İstiklal Madalyası'yla değiştirilmiştir.

1910 yılında yazıp hazırladığı Feraiz adında bir eseri varsa da, basılmamıştır. 1902 tarihinde Isparta Çelebiler Mahallesi'nden Karaosmanoğlu Azmiye Efendi'nin kızı Kamile Hanım ile evlenmiştir. Bu evlilikten üç çocukları olmuştur. Soyadı Kanunu ile "Özdamar" soyadını almıştır. 17 Haziran 1961'de öldü. Aldan Efendi Kabristanı'nda toprağa verilmiştir. Kanun gereği 5 sene sonra naaşı Isparta Askeri Şehitliği'ne nakledilmiştir.

Konuyla ilgili yayınlar

[değiştir | kaynağı değiştir]