İçeriğe atla

Höelin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Höelin
DoğumMoğolistan
ÖlümMoğolistan
Eş(ler)iYesügey
Çocuk(lar)ıTemuçin, Hazar Kasar, Kaçiun, Temüge, Temulin
Tam adı
Höelin Ujin
DiniGöktanrı inancı

Höelin (veya Höelin Ujin, Moğolca: Өэлүн үжин, Өэлүн эх, Anne Höelin) sonraları Cengiz Han olarak anılacak olan Temuçin'in annesi ve Moğol kabile şefi Yesügey'in eşi.

Erken dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Höelin, Onggirat boyunun Olkunat kabilesindendir. 1159 Yılı civarında Yesügey tarafından kaçırıldı. Höelin, Yesügey tarafından baş eşi yapıldı. Böylece Yesügey'in varisleri Höelin'in çocuklarından olacaktı. Höelin'in, Yesügey'den beş çocuğu oldu. Bunlar, Temuçin, Hazar Kasar, Kaçiun, Temüge erkek çocukları, Temulin ise kız çocuğudur. Ayrıca Yesügey'in diğer karısından olan Bekter ve Belgütey adında iki erkek üvey çocuğu vardır.

Yesügey'in ölümünden sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Yesügey'in Tatarlar tarafından öldürülmesinden sonra, kabiledeki birçok kişi obayı terk etmiş, Höelin çocuklarıyla birlikte yalnız kalmıştır. Höelin ailesinin sorumluluğunu alarak bir arada tutmaya çalışmıştır. Buna rağmen Temuçin ve Bekter arasındaki mücadele, Temuçin'in Bekter'i öldürmesiyle son bulmuştur. Höelin bu duruma önceleri çok büyük tepki göstermesine rağmen aileyi bir arada tutabilmek için Temuçin ile birlikte yaşamaya devam etmiştir.

Temuçin (Cengiz Han) ile ilişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cengiz Han'ın en önemli danışmanları karısı Börte ile birlikte annesi Höelin olmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]