Temüge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Temüge
Otçigin
Doğum1168
Dülün-Boldak, Moğolistan
Ölüm1246
Çocuk(lar)ıJibugen
Tam adı
Temüge
HanedanBörçigin
BabasıYesügey
AnnesiHöelin
DiniGöktengricilik

Temüge (1168–1246), Cengiz Han'ın en genç üvey erkek kardeşi , Yesügey'in ikinci oğluydu.Moğolların Gizli Tarihi'nde "Temuçin 9 yaşındayken Temüge üç yaşındaydı" diyor. Ailenin en küçük çocuğu olarak, ailede her zaman "ailenin ve evin koruyucusu" olan "otçigin" ("отгон" veya "küçük" anlamına gelen "otgon" un küçültme biçimi) adına bir ön ek aldı. ve bu nedenle genellikle Temuge-otchigin veya sadece Otchigin olarak anılır. Çocukluk ve ergenlik döneminde annesi ve ağabeyleri tarafından biraz şımartıldı, lükse meyilliydi, ancak ailenin düşmanları tarafından bile tanınan "cesur, güçlü ve savaşta hızlıydı". Şaman Kokochu (Teb-Tengri), Moğollar üzerindeki gücü kendi ailesine sürüklemeye başladığında, Cengiz Han, Temuge'yi sahnelenen bir güreş maçında Kokochu'yu öldürmesi için onayladı.

En genç erkek kardeş olan Temüge ve annesi, Moğol geleneklerine göre, en çok toprak ve insanı taç giyme töreni sırasında Cengiz Han tarafından tahsis edildi. Kardeşler arasında en az savaşçı gibi görünmesine ve Cengiz'in kendisi tarafından tembel ve beceriksiz olduğu için eleştirilmesine rağmen, Temüge, annesi Hoelun ile birlikte Moğol'un kalbini kendi ülkesinde yöneten yetenekli bir politikacı ve yetenekli bir yönetici olduğunu kanıtladı.İlk önce fethedilen Xia ve Jinkültürlerinin etkisi altına giren ve daha sonra geniş Moğol imparatorluğundaki diğer kültürlere aktif bir ilgi gösteren entelektüel eğilimleri varmış gibi görünüyor .

Temüge, yeğeni ve Cengiz Han'ın oğlu Ögeday Han'ın 1241'de ölümünden sonra ana siyasi arenaya girmeye çalıştı. O sırada Ögeday'ın oğlu Güyük Han , Rusya ve Avrupa'da sözde "Batı seferi" yaptı. Temuge tahtını ele geçirmeye çalıştı ama Töregene tarafından müdahale edildi. 1246 kurulunun Güyük'ü büyük han olarak seçmesinin ardından Temüge idam edildi.