İçeriğe atla

Hôtel de Ville

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hotel de Ville

Hôtel de Ville (Fransızca telaffuz: [otɛl dəvil], anlamı: Belediye Sarayı), Fransa'nın başkenti Paris'in Paris'in 4. bölgesinde bulunan ve bu binanın adı ile anılan l'Hôtel-de-Ville semtinde bulunur. Şehrin en eski yapılarından bir tanesi olup, 1357 yılından beri kentin yönetimi bu binada gerçekleştirilmektedir.

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Temmuz 1357'de, Paris valisi Étienne Marcel; bir nehir görevi gören, hafif eğimli, çakıl taşlı sahilden bor bölge satın aldı. Buğday ve odun boşaltmak için satın alınan bölge, toplu infazlar için Paris'lilerin toplandığı bir yer olan Place de Grève'yi de kapsayan bir bölgede bu yapı oluşuruldu. 1357 yılından bu yana, Paris Şehir yönetimi, Hotel de Ville'de bulunuyor.

1533'te Kral François, Paris'i, Avrupa'nın en büyük şehri haline getirmek için harekete geçti. Bunun için İki mimar atadı: İtalyan Dominique de Cortone ve Fransız Pierre Chambiges. Paris, Rönesans ile doğan estetik ile yapılmaya başlanmıştı. Ancak inşaat işleri, XIII . Louis döneminde 1628 yılına kadar ancak bitti.

Siyasi olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransız Devrimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1789 yılında halkın Bastille Baskınını gerçekleştirerek kurmuş oldukları Komünün merkezi Hotel de Ville'ti. Komün, 1795 yılında gerçekleşen Thermidor Darbesi ile sona erene kadar ana karargâhı Hotel de Ville'ydi.

Fransa-Prusya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransa-Prusya Savaşı sırasında, bina birçok siyasi olayda kilit rol oynadı. 18 Ocak 1871'de kalabalıklar, Prusya'ya teslim olunacak haberlerine karşı protesto amacıyla binanın dışında bir araya geldi. Ancak göstericiler askerlerin ateş etmesi sonucunda dağıtıldı. Paris, Prusya tarafından işgal edildikten halkta büyük tepki oluştu. Prusya, yandaş bir hükûmet kurup geri çekilince halk harekete geçerek Paris Komünü'nü kurdu. Komün, Hôtel de Ville'yi karargâh olarak seçti. Hükûmet birlikleri Paris'e girince Hôtel de Ville'yi ateşe verdi.

İkinci Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı sırasında Alman Kuvvetlerinin düzenlediği Fransa Seferi ile işgal ettiği Paris, 24 Ağustos 1944 yılında tamamen bağımsız olunca kentte gelen, Özgür Fransa Kuvvetleri'nin komutanı Charles de Gaulle, Hotel de Ville'de meşhur bir konuşma yapmıştır.

Yeniden inşası[değiştir | kaynağı değiştir]

1871 yılında kurulan Paris Komünü'ne yapılan hükûmet saldırıları esansında yakılan Hotel de Ville'yi tekrar inşası için açık rekabet ussülü uygulandı. Burada Theodore Ballu ve Edouard Deperthes kazandı. Belediye binasının yeniden inşası 1873'ten 1892'ye (19 yıl) sürdü. Bu süre zarfı içerisinde, Hotel de Ville'nin 150 metre batısında bir meydandaki Gotik kilise kulesi olan Saint-Jacques Kulesi'ni restore etmesi gibi çevre düzenlemeleride gerçekleşti.

Mimarlar, yangından kurtulan bölge içinde Hôtel de Ville'nin iç kısmını yeniden inşa ettiler. Hôtel de Ville'yi yeniden inşa ederken öncekinden farklı olarak iç mekan tamamen yeni bir tasarıma dayanıyordu.

Yakındaki yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Binanın kuzeyinde Rue de Rivoli yer almaktadır. Hotel de Ville'nin yakınında kendi adını taşıyan Bazar de l'Hôtel de Ville (BHV), bulunuyor. Hôtel de Ville'ye en yakın kilise, St-Gervais-et-St-Protais Kilisesi'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]