Gyula

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kudelski (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.26, 16 Temmuz 2016 tarihli sürüm ({{lang}} → {{dil}} AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gyula
Kasaba
Gyula Kalesi
Gyula arması
Arma
Gyula'nın Hungary'da bulunduğu yer
Gyula
Gyula
Gyula' nın Macaristan'daki konumu
Ülke Macaristan Macaristan
Bölge Békés İli
İdare
 • Belediye Başkanı Dr. Görgényi Ernő[1] (FIDESZ)
Yüzölçümü
 • Kasaba 255,80 km² (9.870 mil²)
Nüfus
 (2012)
 • Kent
31.679[2]
Zaman dilimi UTC+1 (Merkezi Avrupa Zaman Dilimi CET)
 • Yaz (YSU) UTC+2 (Merkezi Avrupa Yaz Zaman Dilimi CEST)
Posta kodu
5700
Alan kodu 66
Resmî site
www.gyula.hu

Gyula veya Göle (Macarca ˈɟulɒ), Şablon:Dil-ro, Şablon:Dil-de, Şablon:Dil-sr), Macaristan'ın güneydoğusunda Békés ilinin bir kasabasıdır. Romanya sınırında, Fehér-Körös nehri kıyısında bulunmaktadır.

Tarih

Gyula ilgili referans veren ilk kayıtlar 1313 tarihli dökümanlara dayanır ki bir manastır Gyulamonostor olarak adlandırılır. (Julamonustra Latince) 1332 ye göre manastır etrafında yerleşenler Gyula/ Jula olarak adlandırılır. İsmin orijini hakkında iki versiyon vardır. Bunlardan biri Pannonian Ovası'nın Macar kabileleri tarafından işgalini takiben, Gyula kabilesi alana yerleşir. Daha olası bir versiyon ise, Gyula veya Jula olarak adlandırılan lordun manastırı kurması ve onun yerleşimidir. 1566 tarihinde ikinci vezir Gazi Pertev Paşa komutasındaki ordu tarafından fethedilerek Osmanlı yönetimi altına girdi ve Temeşvar Eyaletine bağlı Göle veya Küle olarak adlandırılan bir sancak merkezi oldu.[3] 1695 yılına kadar Habsburglar tarafından ele geçirilinceye kadar Osmanlı hakimiyeti altında kalmıştır.

Yahudi tarihi

Gyula'nın Alman kasabasındaki binasında Macaristan'daki Holokost olayı anılmaktadır. Bugün Gyula, bir müzik okuluna ve Yahudi topluluğunun Auschwitz ve diğer toplama kamplarında yok edilmesi hatırasına bir plakete sahiptir.

Nüfus Yapısı

2001 nüfus sayımına göre 32.967 nüfuslu kasabanın, %92 si Macar, %2,3 ü Romen, %1,6 sı Alman, %0,3 ü Slovak, %0,4 ü Romanlar ve %1,2 si ise diğer uluslardan oluşmaktadır.

Gyula, Macaristan'da küçük bir Romen topluluğun merkezidir. (Oturanların %2,3 ü etnik Romen'dir).

Turistik Yerler

Kasabanın merkezinin doğusunda 13ncü yüzyıla ait eski bir kale bulunmaktadır. Şimdi burası bir kültürel merkez ve turistlerin cazibe merkezidir. Yakınında iyileştici etkisi ile bilinen bir spa termal tesisi vardır.

Szabó Jen tarafından Transilvanya ağaç kilisesi bir mimari stil benzerinde dizayn edilen Nicolae Bălcescu Yüksek Okulu, Macaristan'ın tek Romen dili yüksek okuludur.[4] 1867 yılında dikilen Romen Ortodoks Katedraline çok uzak değildir.

Gyula, Macaristan'ın ikinci en eski kek dükkânı vatanıdır. Sayısız küçük yürüyüş alanlarını kapsayan bir kasabaya sahiptir ve bunların çoğu geniş su çeşmelerine sahiptir.

Kardeş şehirler

Gyula, aşağıdaki yerlerle kardeş şehir dir:

Galeri

Kaynakça

Dış bağlantılar