Grevenbroich

Koordinatlar: 51°05′18″K 06°35′15″D / 51.08833°K 6.58750°D / 51.08833; 6.58750
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Flama Konum
DEU Grevenbroich COA.svg Lage der Stadt Köln in Deutschland.png
Temel veriler
Eyalet Kuzey Ren-Vestfalya
İl Rhein Kreis Neuss
İdari merkez Am Markt 1, 41515 Grevenbroich
Koordinatlar 51/05/18/N06/35/15/E
Rakım NHN'den 54 metre yüksek
Yüzölçümü 102,51 km²
Nüfus 63.620 (31 Aralık 2018)
Nüfus yoğunluğu 621 kişi/km²
Posta koduen 41515 - 41516 - 41517
Telefon alan kodu 02181 - 02182
Plaka kodu NE (GV, Eski[2015 yılından itibaren özel plaka kapsamında isteyen tescil edebilmektir.] )
Web sitesi
Belediye başkanı Klaus Krützen SPD (SPD)

Grevenbroich (Almanca telaffuz: [ˌɡʁeːvənˈbʁoːx]  ( dinle)), Almanya'da Düsseldorf, Mönchengladbach ve Köln şehirlerinin ortasında yer alan, Rhein-Kreis-Neuss şehrine bağlı yaklaşık 63.000 kişilik bir nüfusa sahip bir kasabadır. 2015 yılı nüfus verisine göre Almanya'da yerleşim birimleri büyüklüğü açısından 139. sıradadır.[1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Grevenbroich'un rakımı en yüksek 187, en düşük 45 metredir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köln Körfezi olarak anılan bölgedeki konumu nedeniyle Grevenbroich, Ocak ayı ortalama 2 °C'lik düşük kar yağışlı kışlarla karakterize edilen Atlantik-deniz iklimine sahiptir.  Temmuz ayında ortalama sıcaklık 18 °C, yıllık ortalama sıcaklık 10 °C'dir.  Bu durum, Grevenbroich'i Almanya'nın en sıcak bölgelerinden biri yapar;  Birkaç günden fazla süren kar yağışı istisna olarak kabul edilmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 743 Litredir. (Ölçülen değerler, ölçüm yeri / istasyonuna ve istatistiksel süreye bağlı olarak +~- 1-3 °C'ye kadar değişkenlik gösterebilir..)

Neurath ve Frimmersdorf köylerindeki kömürle çalışan iki enerji santralinin yanı sıra Niederaußem enerji santrali de havanın ısınmasında önemli bir etkendir. Bu enerji santralleri için gerekli olan soğutma suyu Erft deresinden karşılaşılandığı icin derenin suyu son derece yüksek sıcaklıklara sahiptir. Kışın bile, Erft'in sıcaklığı asla 10 °C'nin altına düşmez. 

1950'lerin sonunda, derenin yatağı linyit madenlerinin bataklıklarını içine alacak şekilde büyütüldü. 1980'lerin sonunda, bu sular kömür madenciliğinin etkilerini hafifletmek için Maas-Schwalm-Nette bölgesine kanalize edilmesi neticesinde Erft, rezervinin önemli bir miktarını kaybetti. Önceki genişletme sırasında oluşturulan savaklar olmasaydı, bugün tamamen kurumuş olacaktı.

Erft deresindeki insan kaynaklı bu ısınmanın neticesinde, tropik hayvanlar ve bitkiler tespit edilmiştir. Amatör olta balıkçıları birçok kez pirana ve Amerika Kıtasına özgü Güneş Balığı yakalamışlar ve bunlar yetkili kurumlarca kayıt altına alınmıştır. Yerli türleri tehlikeye sokan bu balık türleri ile mücadele denetimli olarak devam etmektedir. Tespit edilen bitki türleri arasında ise Güney Amerika'ya özgü Milenyum Su Yaprağı, Yapraklı Su Yosunu bulunmaktadır. Hatta Elektrik santralinin çok yakınındaki bölgede Kask Orkide ve Sivrisinek Orkide türlerine rastlanmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Grevenbroich'un 1771 tarihli haritası

Ren ve Maas arasındaki eski bir Roma yolunun yakınındaki bataklık alanı, 13. yüzyılın sonunda merkezi Maas'daki Kessel ilçesi kontu Graf von Kessel tarafından kuruldu. İki suyun ortasındaki bu bataklık üzerine taş ocaklarından getirilen taşlar üzerine güçlendirilmiş bir kale inşa ettirdi ve mahiyetindeki insanlar bu kalenin etrafına yerleşmeye başladılar.

Kurulan bu ilk yerleşim birimine "Bruche comitis" adı verildi. 1297 yılında Wilhelmiten Manastırı inşa edildi. Bu manastırın bazı kısımları hala Aziz Peter ve Paul bölge kilisesi ve eski belediye binası arasında görülebilir. 1307'de kale ve kasaba, tahkim yoluyla Jülich Dükalığı'na verildi.

Grevenbroich'te yer alan "Altes Schloss" (Eski kale)

15. yüzyılda Jülich Dükalığı, eski kale kompleksini 1425'ten sonra birkaç kez tamirat ve genişlettikten sonra "Egemen Parlamento Kale" statüsüne yükseltti. Eski kaleden günümüze, kaleyi şehirden ayıran bir kapı binası ve saray binası ulaşmıştır.  Günümüzde bu eski kale kompleksi, restoran, büyük toplantı ve konferans salonları ile, şehrin merkezinde kültürel ve sosyal bir merkez oluşturmaktadır. Kuruluşu bir kale ile başladığı için Grevenbroich, her zaman bir kale kasabası olarak anılmıştır.

1794'teki Fransız işgaline kadar Grevenbroich, Mönchengladbach ve Rheydt şehirleri ile birlikte Jülich Dükalığı'na bağlı olarak kalmıştır.

18. yüzyılın sonuna kadar, şehir etrafındaki hendekler sebebiyle surların dışında büyüme göstermedi. ve yerleşim, "iç kale" olarak adlandırılan bölgenin dışına çıkmadı. 1767'de Grevenbroich'in nüfusu yalnızca 330 idi. 1820'de 627, 1871'de 1325'e, 1900 yılında ise 3410 kişiye ulaşmıştı. Bu o döneme göre hızlı tabir edilebilecek bir şekilde gelişmesindeki belirleyici faktör, endüstriyel yerleşimleri mümkün kılan coğrafi yapisi olarak görülebilir. Demiryolu hattının hizmete girmesiyle birlikte kısa süre içerisinde şehir tekstil, metal, gıda endüstrisi ve linyit madenciliği sektörlerinde önemli bir aktör olmuştur.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Grevenbroich, yaklaşık 63.000 kişilik bir nüfusa sahip bir yerleşkedir. 2015 yılı nüfus verilerine göre Almanya'da yerleşim birimleri büyüklüğü açısından 139. sırada yer almaktadır.[1] Kasabanın yaklaşık %10'luk bir bölümü Türk kökenli kişilerden oluşmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 nüfus sayımına göre Grevenbroich nüfusunun %53.2'si Katolik, %17.7'si Protestan geri kalan %29.1'i ise ya dinsiz ya da başka bir azınlık dinine mensuptur.[2]

II. Dünya Savaşı'nın sonunda Grevenbroich nüfusu neredeyse %100 Katolikti.  Reform'dan bu yana sadece Wevelinghoven'da bir Protestan topluluğu vardı. Erckens sanayi ailesinin villalarının karşısındaki şapeli, kentin evanjelikleri için bir buluşma yeri olarak hizmet etti.  Bugün Özgür Hristiyan Topluluğu tarafından kullanılmaktadır.  Nazi döneminde yerinden edilmiş kişilerin 1945'ten itibaren geri dönmeleri neticesinde şehirdeki Protestanların oranı yüzde 25'e yaklaşmıştır.  Bugün çok sayıda Katolik, Protestan ve Özgür Kilise cemaatinin yanı sıra,  birde Apostolik bir cemaat yaşamaktır.  Hülcrath köyünde yaşayan az sayıdaki yahudi sakini için küçük bir dua evi bulunmaktadır.

125 yılı aşkın bir geçmişiyle Gustorf St. Maria Himmelfahrt kilisesi şehrin ayakta olan en eski inanç mabedi olarak, Ağustos 2002'de Köln Başpiskoposluğu'nca "Ayın Kilisesi" seçilmiştir.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir şehir olan Grevenbroich'in şehir merkezinde, biri Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı "Grevenbroich Diyanet Camii" (eski adıyla "Mevlana Camii"),[3] diğeri ise halk arasında Süleymancılar olarak tanımlanan Süleyman Hilmi Tunahan'a tabii cemaatin kurduğu Integrations-und Bildungsverein in Grevenbroich e.V. (Türkçe: Grevenbroich Eğitim ve Entegrasyon Derneği) adlı kuruma bağlı "Grevenbroich Camii" olmak üzere iki tane cami bulunmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Belediye Binası

Yaklaşık 31 km2'lik bir alana yayılmış olan Avrupa'nın en büyük yerüstü kömür madeni Garzweiler Maden Ocağı Grevenbroich'un sınırları içinde bulunmaktadır. Buradan çıkarılan kömürden yine aynı bölgede bulunan termik santrallerde elektrik üretimi yapılmaktadır. Bu konumu sebebiyle kasabanın sloganı Bundeshauptstadt der Energie (Türkçe: Enerjinin başkenti) olmaktadır.

Aynı zamanda bölgenin en büyük alüminyum fabrikası Hydro Aluminyum AG yine Grevenbroich sınırları içerisindedir.

Birçok Almanya yerleşim bölgesinde olduğu gibi Grevenbroich'da da tarım ve hayvancılık yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Buğday, arpa gibi tahıl ürünleri başta olmak üzere pancar, patates, hardal, mısır gibi pek çok ürün yetiştirilmektedir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Grevenbroich'un 2013 itibarıyla 4 adet kardeş şehri bulunmaktadır.[4]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Almanca Viki şehir nüfusları". 24 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2017. 
  2. ^ Stadt Grevenbroich/Religion 5 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Zensus 2011.
  3. ^ "Diyanet Cami". diyanetcamii.de. 6 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Städtepartnerschaften" (Almanca). Grevenbroich resmî sitesi. 17 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2020.