Good Enough (Evanescence şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Good Enough
The Open Door albümünden
Evanescence single
Yayımlanma Aralık 2007 (Almanya)
Format Single CD
Tarz Pop
Süre 5:31
Şirket Wind-up
Yazar Amy Lee
Evanescence single kronolojisi
"Weight Of The World"
(2007)
"Good Enough"

"Good Enough", Evanescence'ın The Open Door albümünden çıkan beşinci teklidir. Sözlerini Amy Lee yazmıştır. Videosu ilk kez 10 Eylül'de görücüye çıkmıştır.

Good Enough ilk olarak Almanya'da basic ve premium olmak üzere iki bölüm halinde yayınlandı.Ayrıca Avustralya için de bir çıkış tarihi verildi. Ancak daha sonra SonyBMG şarkının resmi sitelerinde sadece promosyon amaçlı bir tekli olarak yayınlanacağı söyledi ve tekli için hiçbir çıkış tarihi verilmedi. Sonuç olarak da tekli yayınlanmadı. Ancak teklinin radio edit olarak yayınlanan ve bazı fanların elinde bulunan bir versiyonu bulunuyor.

Şarkının konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının girişi Amy'nin hazırladığı ancak çok karanlık ve epik olduğu için geri çevrilen Narnia Günlükleri : Aslan,Cadı ve Dolap filminin müziklerini içeriyor. Her nasılsa film yapımcıları Lee'den asla filmin müziklerini hazırlamasını istemediklerini söylemişlerdi.

Lee VH1 ile yaptığı röportajda şarkıyı yazarken neler düşündüğünü anlattı:

Bu albümü yazarken birçok zor şeyle karşılaştım, en sonunda, bu kötü havayı bu şarkıyla yok edebileceğimi ve kötü şeyleri sonlandırabileceğimi fark ettim. Bu çok zor. Çok cesur ve güçlü olmak zorundasın. İş bittikten sonra çok şaşırtıcı şeyler hissettim. İlk hissettiğim şey şarkı yazarken ilk defa iyi hissettiğim ve iyi şeylerden bahsettiğimi fark etmemdi. Bunu daha önce hiç yapmamıştım.

Amy Lee tıpkı Evanescence'ın ilk teklisi olan Bring Me To Life'da olduğu gibi şarkının eski arkadaşı şimdiki eşi Josh Hartzler hakkında olduğunu söyledi. The Open Door'da grup üyelerinin teşekkürlerini yazdıkları sayfada da kendisine şu şekilde seslendi:

Josh, sen benim düşüncelerimsin. Hiçbir şey bana senin verdiğin gibi ilham veremez.Eksik parçalarım için teşekkürler.Gücün ve aşkın için teşekkürler. Gözlerinin içini görmeme izin verdiğin için teşekkürler, çünkü sadece o zaman anlıyorum ki senin için yeterince iyiyim (I am good enough for you).

Müzik videosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının videosu 11-14 Haziran tarihleri arasında Váci utca Budapeşte Macaristan'da çekildi.Videonun yönetmenliğini Call Me When You're Sober'ı da yöneten Marc Webb ve Rich Lee yaptı.Prodüksiyonu ise DNA şirketi üstlendi.

Videonun henüz özel efektleri tamamlanmamış hali 30 Temmuz'da internete sızdı.Bu videoda camların erimesi gibi efektler bulunmuyordu.10 Eylül'de ise videonun tamamlanmış hali internette resmi olarak yayınlandı.Aynı gün video internette yayınlanmadan önce Amy Lee MTV TRL'e konuk oldu ve videonun prömiyeri yapıldı.Aynı gün video Evanescence'ın resmi sitesine de eklendi.

Video Amy Lee'nin bir erkeğin fotoğrafını evin ahşap zemininin altına koymasıyla başlıyor.Daha sonra ahşap zemin kapanıyor ve Lee yerde yürürken yürüdüğü ahşapları yakıyor.Lee ayrıca bazı kitaplara dokunuyor ve bunların üzerine leke bırakıyor.Daha sonra masaya dokunuyor ve masasına oturduktan sonra aynı anda söylediği sözleri defterine yazıyor:(Can't let go of this dream/I can't breathe but I feel/Good Enough/for you to love me too, son satır tam olarak temiz değil.).Ardından bir boy aynasının önüne gidiyor ve kendine bakıyor ancak ayna erimeye başlıyor.Videoda görünen melek figürü çok önemli bir şeye dikkat çekmek ve onu durdurmak istiyor gibi duruyor.Ardından yükseltilmiş zeminin üzerindeki piyanosunun başına geçiyor.Bazı mumlar, bir lamba ve bazı camlar erimeye başlıyor.Duvarlar kararırken şu sözleri söylüyor ve her şey yanmaya başlıyor:(Drink up sweet decadence).Bu sırada piyanonun üzerindeki bir bardak erimeye başlıyor.Ardından And I've completely lost myself sözlerini söylerken kitap rafları tutuşmaya başlıyor.Oda ateşler içinde yanmaya başlıyor.Nakaratın ikinci bölümünde, gözüne ve piyanosunun üzerine yağmur damlaları düşmeye başlıyor.Ardından And I'm still waiting for the rain to fall. Pour real life down on me (Ve hala yağmurun yağmasını bekliyorum, gerçek hayati üzerime dök) sözlerini söylerken yağmur tüm odaya şiddetli bir şekilde yağmaya başlıyor.Ardından odadaki yangın tamamen sönüyor.Amy for you to love me too sözlerini söylerken küçük bir sarmaşık yeri kaplamaya başlıyor ve sonunda tamamen kaplıyor.Şarkının sonunda ise Amy'nin piyanosunu da kaplayan sarmaşıklar mavi çiçekler açıyor.

Kullanıldığı reklamlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı CSI dizisinin yedinci sezon bölümü olan Fallen Idols'da giriş ve bitiş müziği olarak kullanıldı.

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Good Enough Basic single[değiştir | kaynağı değiştir]

# Şarkı Yazar Süre
1. "Good Enough" (Radyo versiyonu) Amy Lee 4:33
2. "Good Enough" (Akustik Intl canlı performansı) Amy Lee 4:30

Good Enough Premium single[değiştir | kaynağı değiştir]

# Şarkı Yazar(lar) Süre
1. "Good Enough" (Radyo versiyonu) Amy Lee 4:33
2. "Good Enough" (Akustik Intl canlı performansı) Amy Lee 4:30
3. "Your Star" (Tokyo konseri canlı performansı) Amy Lee, Terry Balsamo 4:43
4. "Good Enough" (Müzik videosu) Amy Lee 4:38

Good Enough Radio Edit[değiştir | kaynağı değiştir]

# Şarkı Yazar Süre
1. "Good Enough" (Radio edit) Amy Lee 3:54

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Listeler (2007) En yüksek nokta
Letonya Letonya Airplay Listesi 17
Portekiz Portekiz Top 50 Tekli Listesi 10

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]