Lacrymosa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Lacrymosa"
The Open Door albümünden Evanescence Şarkısı
Yayımlanma 25 Eylül 2006
Kaydedilme Eylül 2005—Mart 2006
Tarz Hard Rock, Senfonik Metal
Süre 3:37
Şirket Wind-up
Besteci Amy Lee, Terry Balsamo, Wolfgang Amadeus Mozart
Yapımcı Dave Fortman

"Lacrymosa", ünlü rock grubu Evanescence'ın The Open Door albümünde yer alan 7 numaralı şarkısıdır. Şarkı baştan başa Mozart'ın Requiem adlı eserinin Lacrimosa bölümünün üzerine söylenmiştir. Şarkının kısa bir klibi yapılarak The Open Door'un tanıtım videosunda kullanılmıştır.

Amy Lee, Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap filmi için bir şarkı yazdığını ancak şarkının film yapımcıları tarafından çok karanlık ve epik olduğu için geri çevrildiğini söyledi.[1] Daha sonra bir açıklama yapan film yapımcıları ise nedense Lee'ye asla böyle bir taleple gitmediklerini ve bir Evanescence şarkısını filmde kullanmayı hiçbir zaman düşünmediklerini söylediler.[2]

A-22 oyun orkestrası şefi Dave Campbell (daha önce Evanescence'ın 2004 yılı Billboard Müzik Ödülleri performansında orkestra şefiydi) ve Milenyum Korosu (Fallen albümünde birlikte çalışmışlardı) şarkıda gruba eşlik etti. Şarkı Seattle yakınlarında bir şapelde kaydedildi.[3] Şarkının aslı yani Mozart'ın Lacrimosa'sı D-Minörle çalınmasına rağmen, Lee ve Balsamo bunu E-Minör olarak değiştirdiler.[4]

Lacrymosa ayrıca güvelerin bir türünün bilimsel ismi,Catacola lacrymosa.[5] Bu güvelerin resmi The Open Door albümünün içinde ve "Sweet Sacrifice"'ın promosyon radyo CDsinde yer alıyor.

Şarkının öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sweet Sacrifice teklisinin kapağındaki Catacola lacrymosa resmi
Dokuz yaşımdayken Amadeus filmini gördüm ve Mozart'a aşık oldum. Mozart'ın Requiem adlı eseri onun müziğinde en sevdiğim bölüm. Her zaman bu bölümü coverlayabileceğimizi düşündüm, ancak düzenlemelerle ve gitarlarla harika bir sonuç ortaya çıktı. Bu süreç içerisinde birçok şey denedim, birazını yaptım ama yapamadığım yerler de oldu. Daha sonra Protoolsla çalıştım ve Terry de bazı notalar yazdı ve bunları harika metal müziğe dönüştürdü.

—20px, 20px

Kullanıldığı reklamlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Lacrymosa bir Showtime dizisi olan The Tudors'ın reklam filminde jenerik olarak kullanıldı.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Reesman, Bryan (Kasım 2006). "Evanescence'ın Özü". Metal Edge. 21 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2007. 
  2. ^ "Dolap Evanescence Solistine Kapandı". The New Zealand Herald. 27 Kasım 2004. 29 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2007. 
  3. ^ "Evanescence'ın İki Yeni Şarkısını Dinleyin". SonyBMG.com.au. 7 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2007. 
  4. ^ "Lacrymosa Müzikleri (Dijital Download)". MusicNotes.com. 1 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2008. 
  5. ^ Oehlke, Bill. "Catacola Lacrymosa". Catacola İpek Güveleri. 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2007. 
  6. ^ Showtime Dizisi 'The Tudors' Tanıtım Videosu. Showtime. Erişim tarihi: 16 Şubat 2007.