Giovanni Boccaccio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Giovanni Boccaccio
Doğum16 Haziran 1313(1313-06-16)
Certaldo, İtalya
Ölüm21 Aralık 1375 (62 yaşında)
Certaldo, İtalya
MeslekYazar, şair
DönemErken Rönesans

Giovanni Boccaccio (16 Haziran 1313 - 21 Aralık 1375), İtalyan bir yazar ve şairdir.[1]

Rönesans hümanizmi için oldukça önemli bir isimdir. Eserleri arasında Decameron en fazla tanınanıdır. Döneminde realizmi, hisleri ve zekasıyla kullandığı için önemli bir kişilik olmuştur.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Giovanni Boccaccio'nun Floransa, Uffizi'deki heykeli

Floransalı bir bankacının; evlilik dışı bir ilişkisinden doğan Boccaccio, önceki bir biyografisinde annesinin Parisli bir kadın olduğu ileri sürülmüştür. Floransa'da büyümüş; ve Dante'den esinlenmiştir. Babasının Napoli'ye taşınması üzerine; O da taşınır ve 6 yıl burada yaşar. Studium'da hukuk eğitimi aldıktan sonra; bankacılık yerine hukuka yönelir. 1330 yılında Mario ve Giulio isminde iki de evlilik dışı çocuğu olur.

Bu dönemde Filostrato ve Teseida şiir çalışmalarına da başlar ve Fransız edebiyatından esinlenir. Floransa'ya veba salgını sonrasında 1341'de geri döndükten sonra; Ameto'yu yazar. 1344'te tekrar evlilik dışı bir çocuğu Violante doğar.

1348'deki kara veba Floransa'yı da oldukça etkiler –ki bu salgında dünya nüfusunun %30 ila %60'ı ölmüştür– ve Boccaccio bunu daha sonra Decameron'da kullanmıştır. Decameron'u yazmaya 1349 yılında başlayan Boccaccio, 1352'de eserini bitirmesine rağmen, 1370-1371 yıllarında da eserini tekrar yazar. Yazıtları günümüze kadar ulaşmıştır.

Boccaccio, (Decameron adlı eseriyle) dünya edebiyatının ilk hikâyecisi olarak sayılmaktadır. Boccaccio aynı zamanda, tartışmalara neden olsa da, ilk roman yazarı olarak da kabul edilir.

Obezite sorunları da yaşayan Boccacio, son yıllarını hastalıkla geçirir ve 21 Aralık 1375'te ölür.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Rime (1914, Büyük yaşamı boyunca yazdığı şiirlerin sadeleştirilmiş ve açıklamalı basımı) Filocolo (Düzyazı)
  • Filostrato (Şiir)
  • Elegia di Madonna Fiammetta (Roman)
  • Decameron (Öyküler)
  • Commento alla Commedia (Dante'nin Tanrısal Komedya'sının yorumu)
  • De Casibus Virorum Illustrium[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Çoban, Ramazan Volkan. (2020). Giovanni Boccaccio’nun “De Casibus Virorum Illustrium” Adlı Eserinin Bibliothèque Nationale de France’daki 226 ve 232 Numaralı Fransızca Nüshalarında Yer Alan Minyatürlerde XV. Yüzyıl’da Avrupalı Gözüyle Malazgirt Savaşı ve Sultan Alp Arslan’a Bakış. S. Karakaya ve V. Baydar (Ed.), II. Uluslararası Muş Sempozyumu Bildiriler Kitabı içinde (48-64 ss.). Muş: Muş Alparaslan Üniversitesi. Kaynak 18 Mayıs 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.