Gevrek, Almus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gevrek
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Almus
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.776
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Gevrek, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

KÖYÜN KURULUŞU

1- Hocurlular: Tokat ilinin Saman Pazarı mahallesinden gelmişlerdir. 2- Tüfekcigiller : Niksar ilçesinin Kabak Boğazından gelmişlerdir. 3- Mehteroğullurı: Reşadiye ilçesinin Sazak Köyünden gelmişlerdir. 4- Koşarlar: Reşadiye ilçesinin Öküzlü Köyünden gelmişlerdir. 5- Karlılar: Almus ilçesinin Alan Köyünden gelmişlerdir. 6- Talaylar: Erzurum ili Aşkale ilçesi Sögük Köyünden gelmişlerdir. 7- Tınaylar: Tokat ili Artova ilçesi Bolus Köyünden gelmişlerdir. 8- Öküre Mahallesi : Türkler, Reşdiye Öykürü den gelmişlerdir. 9- Tutuşlar: Sivas ili Yıldızeli ilçesi Yusufoğlan Köyünden gelmişlerdir. 10- Demirciler: Reşadiye den gelmişlerdir.x 11- Kemallılar: Ormandibi Köyünden gelmişlerdir.

Bu kabileler değişik zamanlarda gelip yerleştikleri için köyün kuruluşuna ait kesin bir tarih bilinmemektedir. 12-BEKDAŞLAR:KÖYÜN YERLİLERİNDENDİR.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafi Özellikleri:

Yeri: gevrek köyü, Tokat iline 29 km. , ilçeye 7 km. uzaklıktadır. Dar bir vadi diyebileceğimiz dere yatağına kurulmuş, dört mezradan ibaret bir köydür. Köyün görünüşü yok gibidir. Güney ve kuzeyi yüksek tepelerle kaplıdır. Köy uzunca bir dere yatağına yerleşmiştir.dere içerisinden küçük bir akarsu geçmektedir. Köyün yeri iyice incelendiğinde yıllar önce buranın düz bir yer olduğu, zamanla gerek akarsuyun toprağı aşındırması, gerekse buranın 1939 da geçirdiği büyük deprem neticesinde dere haline geldiği anlaşılmaktadır. Yol boyundaki tortul kayalar incelendiğinde buranın çok eskiden su ile kaplı olduğu anlaşılmaktadır. Köyün sahip olduğu önemli bir tarihi ve turistik değer mevcut değildir.

Köyü oluşturan Mahalleler: Gevrek, Öküre, Kırık, Şendere (Öküşmen).

Sınırları: Kuzey de Serince köyleri, güneyde Çevreli Kasabası (Muhat), güneybatıda Ormandibi kasabası, doğuda Almus ilçesi, batıda yine Bakımlı ve Ormandibi ile çevrilidir. Mamu beli diye bilinen yerde 2 km kuzeydedir.

Yeryüzü Şekilleri: Gevrek köyü dağlık bir bölgededir. Mamu beli denilen belin seviyesindedir. Tokat ilinden ve Almus ilçesinden yüksektir. Köyün her iki yakası yüksek tepelerle çevrilidir. Bu tepeler şunlardır: Kuzeyde Göğ Emmi, Kıran Tepesi, Cırahman, Sinek Durmaz; güneyde Güssun Aha Tepesi, Keşalanı Tepesi, Büyük Oba, Dikili taş, ağılın üstü, Kartepe ile çevrilidir. Köy içerisinden geçen akarsu: Kırma mevkiinden doğa derin bir yatakla doğuya doğru Gevrek Köyünden geçer. Almus barajına akan Kınık ve Çevreliden gelen Çevreli çayına dökülür

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi: İki iklim özelliği taşır. Karadeniz iklimi ve İç Anadolu iklimi. Bunlardan ziyade Gevrek köyü Tokat-Almus kara yolu üzerinde yüksek bir yerde olduğu için (Mamu Beli) kışları çok soğuk ve karlı, yazları serin olur.burada ilkbahar Tokat tan en az 15-20 gün sonra gelir.

    Bitki örtüsü: çevreden 100-150 metre yüksekliğe çıkınca çam ağaçları ve gürgenlik (kayın) başlar. Bu ormanlık çevre köylerden Ormandibi  ve Çevreliye kadar devam eder.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 175
2000 170
1997 160

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol yarısı asfalt yarısı toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]