Karadere, Almus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karadere
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Almus
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 556
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60900
İnternet sitesi: [2]

Karadere, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının köyün içerisinden geçen Yeşılırmak'ın kollarından birisi olan Karadere çayından geldiği söylenir. Köyün tarihi bilinenin aksine çok eskidir. Köyden daha yukarlarda iki adet Karadere adlı yerleşim yerleri ile Yeniköy isimli yeride sayarsak birkaç kez merkezinin değiştiğini söyleyebiliriz. Ancak özellikle 90'lı yıllarda definecilerin kazılarında bulunan mezar taşları, bu mezarlardaki eşyalar ( şişe, öd suyu) değerlendirildiğinde burasının eski Rum yerleşim bölgesi olduğunu düşünebiliriz. Ancak Osmanlı kaynaklarında Kafirni bölgesinin seraskerlik olduğu belirtildiğinden yine Kafirnideki kale kalıntıları, Horasan harcı v.s dikkate alındığında önemli bir Türk askeri bölgesi olduğu ortaya çıkacaktır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

OĞUZ TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün gelenek ve görenekleri açısından tipik bir Anadolu Türk köyüdür.Bazı terimlerin Öztürkçe kullanılıyor olması Orta Asya'dan gelen TÜRKMEN boylarından birisi olduğunu göstermektedir. Örn yoğurt,süt= ağartı.Düğünleri Kayseri, Adana,Isparta,Aydın, K.Maraş Yörük Türkmen düğünleriyle aynı olduğu görülecektir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 54 km, Almus ilçesine 18 km uzaklıktadır.Ormanların yoğun olduğu görülmeye değer bir yerdir. Özellikle köye ait Sarıçiçek yaylası ile köyün idari sınırlarıda bulunan başka köylere ait yaylalar Doğu Karadeniz Bölgesindeki yaylaları hatırlatmaktadır.Arazi engebelidir.Köy ormaniçi köy kategorisindedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 556
1997 424

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köydeki arazinin kıt ve engebeli olması, artan nüfus, hayvancılığın son yıllarda ekonomik önemini yitirmesi sebebiyle son 20 yıldır köyden dışarıya göç çoktur. Özellikle İstanbul,sultanbeyli,ümraniye,esenyurt,Kacaeli,Gebze,Çayırova,Tekirdağ,Çorlu,Çerkezköy,Edirne,Keşan,İzmir Aliağa ilçeşerinde köyde bulunan hane sayısı kadar her bir yerleşim yerinde hane vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde 1967 yılından beri ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Telekoma ait elektromekanik santral vardır.Köyün yolu 2010 yılında kaplama asfaltla yapılmıştır,bu anlamda ulaşım problemi bulunmamaktadır.Köyde mevcut GSM şebekelerin tamamı faaliyettedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]