Kapıcı, Almus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kapıcı
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Almus
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 1.140 m (3.740 ft)
Nüfus (2012)
 - Toplam 107
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60900
İnternet sitesi:

Kapıcı, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkının yakınların da bulunan Kınık beldesinden göçtüğü bilinmektedir. Köy Türkmen köyüdür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Köy halkı Mayıs ayının ortalarından itibaren yaylalarına göçerler. Köy halkı ve Kapıcı Köyü Derneği tarafından Ağustos ayında yayla şenliği yapılır. Yayla şenliğine yoğun katılım olur. Köy halkının büyük çoğunluğu İstanbul'da yaşar. Kapıcı Köyü Derneği de senede bir defa olmak üzere köy gecesi etkinliği düzenler. Köy halkının birbirleriyle sıkı akrabalık ilişkileri kurması sayesin de köy halkı huzurlu dur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 51 km, Almus ilçesine 15 km uzaklıktadır. Köyün yakının da civardaki en yüksek dağ olan Çal Dağı vardır. Köylülerin yaylaları bu dağın eteğin de yer alır. Köy ve çevresi genellikle eğimli arazi yapısına sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Orta Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Nüfusu 1970'lerden itibaren dışa göç verdiği için azalmışsa da 2010'dan itibaren özellikle emekli olanlar köye geri dönmeye başlamıştır.

2012 107
2011 115
2000 179
1990 360
1985 452

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarım ürünü olarak Buğday ve Arpa ekilir. Köy halkı bunları un ve hayvan yemi olarak değerlendirir. Köy halkı bahçelerin de kendilerine yetecek kadar sebze ve meyve yetiştirirler. Köy de hayvancılık büyükbaş ve kümes hayvancılığıdır. Büyükbaş hayvancılığın ticareti yapılır. Köydeki genç nüfus büyük şehirlere veya yurt dışına gittiği için bu işleri genellikle yaşlılar yapar. Dışardaki nüfus genellikle tekstil, elektrik, marangoz, otomotiv sektörlerin de çalışır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]