Yuvaköy, Almus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yuvaköy
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Almus
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 468
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60900
İnternet sitesi: [2]

Yuvaköy, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk ismi Sideri olan köye devlet tarafından Yuvaköy ismi verilmiştir.Köyün Kuruluşu yaklaşık 150 yıl öncesine dayanır. Önceleri dağınık yerleşime sahip olan köy daha sonra birleşerek bugünkü şeklini almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

GELENEK GÖRENEK

Düğün başladığı ilk gün erkek evinde ZOR PİLAVI yapılır. Köyde herkes davet edilir. Kız evinde kına gecesi yapılır. Kına gecesinde gelininin sağ eline kına yakıldıktan sonra oyun oynanır. Ertesi gece gelinin sol eline kına yakılır ve oyun oynanır. Gündüz ilk önce damat hamama götürülür. Daha sonra gelin hamama götürülür.

Cumartesi günü damat harmana götürülür ve damada hediyeler verilir. Düğünlerde küçük çapta güreş yapılır. Damat köyün orta yerine getirilip, davetlilerin arsında “Güya Donatım” yapılır. Pazar günü saat 09:30 sıralarında gelin alma yapılır.

Asker uğurlama sırasında köy meydanında toplanılır. Davul zurna eşliğinde oyunlar oynanır. Askerler evlere davet edilir ve yemek ikram edilir.

ŞAİR –AŞIK

Köyde bulunan Mehmet ARSLAN Erhan KARAHAN saz çalıp türküler söyler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 53 km, Almus ilçesine 17 km uzaklıktadır. köy arazisinin büyük bölümü almus barajı suları altında kalmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 468
1997 338

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi : Hayvancılık, tarım, balıkçılık, mevsimlik işçiliktir. Hayvancılık : Küçükbaş ve büyükbaş olmak üzere yapılmaktadır. Yazın yaylaya çıkılıp havalar soğuduğu zaman köye dönüş yapılmaktadır. Tarım : Tarım olarak köyde buğday, arpa, fiğ vb. yapılmaktadır. Balıkçılık : Köyde bulunan kooperatife bağlı kayıkçılar Almus Barajından balık tutmaktadır. Tutulan balıklar kooperatife satılır, kooperatifte köy ve kasabalarda balıkları satar. Barajdan sazan, yayın, çay balığı vb. avlanmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]