İçeriğe atla

Galler mitolojisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Galler mitolojisi (Galce: mytholeg Gymreig), Hristiyanlık öncesi Büyük Britanyalılara ait mitolojilerin günümüze kadar taşınan kalıntılardır. Bu mitler Llyfr Coch Hergest ("Hergest'in Kırmızı Kitabı"), Llyfr Gwyn Rhydderch ("Rhydderch'in Beyaz Kitabı"), Llyfr Aneirin ("Aneirin'in Kitabı") ve Llyfr Taliesin ("Taliesin'in Kitabı") gibi Orta Çağ Galler el yazmalarında büyük oranda değişime uğrayarak günümüze ulaşmışlardır.

Beyaz ve Kırmızı kitaplarda yer alan nesirler Mabinogion olarak adlandırılır. Bu ismi kitapların ilk çevirmeni Lady Charlotte Guest vermiştir ve sonradan gelen çevirmenler de kullanmıştır. Cad Goddeu ("Ağaçların Savaşı") gibi şiirler ve Trioedd Ynys Prydein ("Britanya Adası Üçlemeleri" veya "Galler Üçlemeleri") ile Tri Thlws ar Ddeg Ynys Prydain ("Britanya Adası'nın On Üç Hazinesi") gibi liste türü metinler de mitolojik unsurlar içerir. Bu eserler ayrıca Roma Britanyası sonrası dönemin geleneksel tarihini ve Arthur efsanesinin en eski sürümünü barındırır.

Galler mitolojisinin diğer kaynakları 9. yüzyıla ait Historia Britonum ("Britanyalılar'ın Tarihi") adlı Latince tarih derlemesi ve Monmouthlu Geoffrey'nin 12. yüzyıla ait Historia Regum Britanniae ("Britanya Kralları'nın Tarihi") adlı Latince kroniğidir.