Galina Brejneva

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Galina Leonidovna Brejneva (Rusça: Галина Леонидовна Брежнева; 18 Nisan 1929 - 30 Haziran 1998), Sovyet politikacı ve uzun süreli Genel Sekreter Leonid Brejne ve Viktoria Brejneva'nın kızıdır.

Hayatı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Galina Brejneva, 18 Nisan 1929'da Sverdlovsk'ta doğdu. Gençken Komsomol'a üye olmayı ve daha sonra akademik bir derece yapmayı reddetti.[1] Kısaca, Igor Kio ile sadece dokuz gün süren bir evlilik yaptı.[2] 1971'de babası Leonid Brejnev, Galina'nın hayatının gidişatından memnun değildi ve kızını evlendirmek istedi. Bir dizi talipleri arasında nihayet Yuri Çurbanov'u seçti. Çurbanov, evli ve çocukluydu. Brejnev'in yaşamının sonuna gelindiğinde Galina daha az görüldü ve Yuriy Andropov döneminde, halkın gözünden tamamen kayboldu. Brejneva, Konstantin Çernenko'nun kısa iktidarlığı döneminde ortaya çıktı ve Dünya Kadınlar Günü'nü anmak için düzenlenen bir konferansta yer aldı. Konferansta, 1978'te kutladığı ellinci doğum gününde Andrey Gromıko tarafından kendisine verilen Lenin Nişanı'nı takmıştı.

Daha sonra yolsuzluk suçlamasıyla Çurbanov'un tutuklanmasıyla Brejneva, eşinden ayrıldı. 65 yaşında dördüncü ve son kez, 29 yaşında bir erkekle evlendi. Galina Brejneva, Sovyetler Birliği'ndeki yaşam hakkında konuşmak için İngiliz televizyonuna konuk oldu.[1] Galina daha sonraki yıllarda yavaş yavaş bir alkolik oldu ve kızı, 30 Haziran 1998'de öldüğü ruh ve sinir hastalıkları hastanesine annesini yatırdı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]