Girne Amerikan Üniversitesi

Koordinatlar: 35°19′56″N 33°16′33″E / 35.332291079°K 33.275731802°D / 35.332291079; 33.275731802
Vikipedi, özgür ansiklopedi
(GAÜ TV sayfasından yönlendirildi)
Girne Amerikan Üniversitesi
(Girne American University)
Girne Amerikan Üniversitesi kampüsü
Girne Amerikan Üniversitesi kampüsü
Map
Slogan "Geleceğine Kanat Aç"
Kuruluş 1985
Tür Özel
Eğitim dil(ler)i İngilizce,Türkçe
Rektör Prof. Dr. Ali Haydar
Öğretim üyeleri 500
Öğrenciler 18.000
Kayıtlı 15.000 üzeri [1]
Mezunlar 50000
Konum Girne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Yerleşke Karaoğlanoğlu
Maskot Eagle
Web sitesi gau.edu.tr
Girne Amerikan Üniversitesi Kampüsü
Girne Amerikan Üniversitesi Kampüsü

Girne Amerikan Üniversitesi (kısaca GAÜ), 1985'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'n de kurulmuş olan ilk özel üniversitedir. Üniversite kampüsü Girne kentindedir. 35. yıl kutlamalarını geride bırakan üniversite bünyesinde bulunan fakülte ve yüksekokullar şunlardır:

Üniversite, bina adlarına verilen "Freedom, Millenium, Spectrum, Techopark ve Smarth Health" gibi adlarla farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Dış ilişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafkasya Üniversiteler Birliği'nin üyesidir.[14]

Kurucu Rektörün Mesajı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gaü Kurucu Rektörü Serhat Akpınar

Yöneticiler Kurulu Başkanından Mesaj[değiştir | kaynağı değiştir]

38 yıldır, eğitim hayatında, sürekli gelişim içinde olan Girne Amerikan Üniversitesi, çağın ötesinde bilgi ve tecrübeyi değerli öğrencilerimize sunmaktadır.

Bizler, Girne Amerikan Üniversitesi Ailesinde "Welcome to One, Be One" felsefemizle büyük GAÜ Ailesinin tüm fertlerini onurlandıracak proje ve girişimlere imzalar atmak için seferberlik içindeyiz.

Girne Amerikan Üniversitesi, Kıbrıs`ın ilk üniversitesidir. Girne yerleşkemizin M.Ö. 7000 yılına dayanan geçmiş ile derin bağları vardır. Zengin tarihimizin korunmasına hizmet ederken, günümüz coğrafyasını da korumak için ağaçlar,ormanlar ve tarihi mekanların restorasyonu ile ilgili çok sayıda sosyal sorumluluk projesini sürdürmekteyiz.

Farklı ülkelerdeki tüm kampüslerimiz, bulundukları ülkelerin en gözde şehirlerine konumlandırılmış, ekolojik binalarımız doğa ile içiçe ve tüm kampüs sınırlarında yüksek teknoloji sunan modern birer yaşam alanıdır.

Kampüs içinde ve dışında eğitim ile eğlenceyi birleştirme imkanına sahip olacaksınız.

Konuşmak, birlikte çalışmak ve üniversite yaşamınızın en güzel deneyimlerini paylaşmak için dünyanın her yerinden gelen arkadaşlarla tanışacaksınız. Yabancı dillerinizi ve uluslararası kültürünüzü çok daha yüksek seviyelere çıkaracak ve belki de ileride başlatacağınız uluslararası iş ortaklıklarının temellerini atacaksınız.

Uluslararası vizyonu ve eğitim standartlarındaki üstün kalitesi ile, Girne Amerikan Üniversitesi dünyanın önde gelen tüm eğitim kuruluşlarının akreditasyonlarını elde etmiştir.

Girne Amerikan Üniversitesi paralel eğitim sistemi sayesinde, binlerce öğrencinin hayallerini kurduğu dünya kampüslerimizde, yüksek eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz. Amerika, İngiltere, Singapur, Türkiye ve Kıbrıs`ta yüksek lisansınızı hiçbir engel olmadan tamamlayabilir ve GAU Ailesinin bir ferdi olmanın haklı gururunu mezuniyet sonrasında da yaşayabilirsiniz.

Girne Amerikan Üniversitesi herhangi bir özel üniversite değil, vizyoner bir eğitim kurumudur.

Sizlere mümkün olan bütün başarı yollarını açmak için, üniversite yaşamınızı ciddi bir eğitimle geçirecek ve sizleri düşünsel limitlerinizin üzerine çıkarmayı hedefleyeceğiz. Akademik süreç boyunca, üniversite sonrası meslek hayatınıza tam donanımlı ve kusursuz girmeniz için tüm kaynak ve imkanları sizlere sunacağız.

Farkındalık Projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ ARICILIK ARAŞTIRMA GELİŞTİRME VE UYGULAMA MERKEZİ


Arıcılığı, arıları yöneterek arı ürünleri elde etme sanatı olarak tanımlayabiliriz. Arıcılık; uygun arıcılık sahalarında, teknik bilgi eğitimi, doğru bir planlama ile ana veya yan gelir kaynağı olarak gelir getirebilen tarımsal bir faaliyettir. KKTC, bitkisel flora çeşitliliği ve arılar için uygun sıcak ikliminden dolayı arıcılık açısından çok uygun bir ülkedir. Bu iyi koşullara ve bitkisel zenginliğe karşı mevcut potansiyel tam doğru olarak kullanılamamaktadır. Kıbrısın en büyük zenginliklerinden biri olan Kıbrıs Arı Irkı (apis mellifera cyprus) genetik kirlenmeye maruz kalarak yok olmaya başlamıştır. Bal dışında arıların polen, arı sütü, propolis, balmumu ve arı zehiri gibi birçok ürünü bulunmaktadır. Bu sorun ve konulara dikkati çekmek için Girne Amerikan Üniversitesi olarak arıcılık faaliyetlerine başlamıştır. Girne Amerikan Üniversitesi olarak 2010 yılında Girne de 10 adet arı alımı ile başlayan arıcılık çalışmalarımız bugün Girne ve Karpaz da ki merkezlerimiz ile 400 adetin üzerinde arılı kovan varlığı ile çalışmalarını yürütmektedir. Bu kitapçık ta, arıcılık serüvenimiz de yaptığımız bazı çalışmalar ve arı ürünleri ile ilgili temel bilgiler paylaşılmıştır.

Arıcılık Çalışma ve Eğitimleri

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Girne Amerikan Üniversitesine Hoşgeldiniz!". gau. 22 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2013. 
 2. ^ "Girne American University | Girne Amerikan Üniversitesi". www.gau.edu.tr. 15 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2023. 
 3. ^ "Girne American University | Girne Amerikan Üniversitesi". www.gau.edu.tr. 15 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2023. 
 4. ^ "Girne American University | Girne Amerikan Üniversitesi". www.gau.edu.tr. 15 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2023. 
 5. ^ "Girne American University | Girne Amerikan Üniversitesi". www.gau.edu.tr. 15 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2023. 
 6. ^ "Girne American University | Girne Amerikan Üniversitesi". www.gau.edu.tr. 15 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2023. 
 7. ^ "Girne American University | Girne Amerikan Üniversitesi". www.gau.edu.tr. 15 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2023. 
 8. ^ "Girne American University | Girne Amerikan Üniversitesi". www.gau.edu.tr. 15 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2023. 
 9. ^ "Girne American University | Girne Amerikan Üniversitesi". www.gau.edu.tr. 15 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2023. 
 10. ^ "Girne American University | Girne Amerikan Üniversitesi". www.gau.edu.tr. 24 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2023. 
 11. ^ "Girne American University | Girne Amerikan Üniversitesi". www.gau.edu.tr. 20 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2023. 
 12. ^ "Girne American University | Girne Amerikan Üniversitesi". www.gau.edu.tr. 15 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2023. 
 13. ^ "Girne American University | Girne Amerikan Üniversitesi". www.gau.edu.tr. 20 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2023. 
 14. ^ Tüm Uyeler 15 Şubat 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. kunib.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]