G.I. Joe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
G.I. Joe
Joebanner.jpg
G.I. Joe logosu
Yaratıcı Donald Levine[1]
Sahibi Hasbro
Yazılı yayınlar
Romanlar G.I. Joe
Film ve televizyon
Filmler Animasyon
G.I. Joe: The Movie
Spy Troops
Valor vs. Venom
Ninja Battles
Canlı çekim
Kobra'nın Yükselişi
Misilleme
Yılan Gözler
Çizgi filmler 1983 dizisi
1989 series
Extreme
Sigma 6
Resolute
Renegades
Oyunlar
Video oyunları Video oyunları listesi
Diğer
Oyuncaklar Oyuncaklar listesi
Resmî site
Website gijoe.hasbro.com

G.I. Joe, bir Amerikan medya imtiyazı ve oyuncak şirketi Hasbro'nun sahibi olduğu ve ürettiği bir dizi aksiyon figürüdür.[2] İlk ürün sunumu, Action Soldier (ABD Ordusu), Action Sailor (ABD Donanması), Action Pilot (ABD Hava Kuvvetleri) ve Action Marine (ABD Deniz Piyadeleri) olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri'nin dört kolunu temsil etmekteydi. Daha sonra Action Nurse da katıldı. Adı, kendisi daha genel olan "G.I." teriminden türetilen ABD askeri için "G.I. Joe" kullanımından türetilmiştir.[3] G.I.'nin gelişimi, Joe "aksiyon figürü" teriminin ortaya çıkmasına öncülük etti. G.I. Joe'nun çocuklara hitap etmesi, onu oyuncaklar arasında bir Amerikan ikonu haline getirdi.[4]

G.I. Joe serisinin popülerliği üzerine çeşitli çizgi romanlar, filmler, çizgi filmler, çizgi diziler ve video oyunlarına da uyarlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Father of G.I. Joe Donald Levine Dead at 86". Haaretz.com. 26 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2022. 
  2. ^ Fletcher, Dan (7 Ağustos 2009). "A BRIEF HISTORY OF G.I. Joe". Time. 10 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2022. 
  3. ^ "Why Do We Say "g.i."?". 22 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2022. 
  4. ^ Gittleson, Kim (18 Şubat 2014). "BBC News - How did GI Joe become the world's most successful boys' toy?". BBC. 25 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]