G.I. (asker)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Engelli koşuda mükemmel form: Uçaksavar eğitim merkezinin bu askerleri 5 feetlik raylı çit üzerinden kendilerini uçururlar. Bir tur üç buçuk dakika sürer. (Camp Edwards, Massachusetts, 1942)

G.I., ABD Silahlı Kuvvetleri mensuplarını veya onların kullandıkları teçhizatı ifade eden terimdir. Sıfat ya da ad olarak kullanılabilir. Günümüzde "Government Issue" ("Devlet Malı")'nın kısaltması olarak, bazen ise yanlışlıkla "General Infantry" ("Genel Piyade")'nin kısaltması olarak kullanılıyor[1] olsa da aslen "galvanized iron" (galvaniz kaplamalı demir çelik)'dan gelmektedir.

"G.I." harfleri, ABD Kara Kuvvetleri'nin stok ve tedarik kayıtlarında metal çöp kutuları gibi galvaniz kaplamalı çelikten üretilen teçhizatı işaret etmek için kullanıldı.[1][2]

I. Dünya Savaşı sırasında Amerikalı askerler Alman top mermilerine ironik bir şekilde "G.I. cans" (G.I. kutuları) diye atıfta bulundular. Aynı savaşta bu kısaltma "Govenment Issue" olarak yorumlanmaya başlandı ve ordu ile birlikte yapılan her şeye G.I. denildi.[1]

Not[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "G.I. - Wordorigins.org". 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2009. 
  2. ^ "GI - Definitions from Dictionary.com". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2009. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]