Hilton Hotels & Resorts

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hilton Hotels & Resorts
Kuruluş1919
KurucuConrad Hilton
Genel merkezi,
 ABD

Hilton Hotels & Resorts, daha sık kullanılan ismiyle Hilton Hotels (TürkçeHilton Otelleri), Hilton Worldwide şirketi bünyesinde yer alan dünyaca ünlü turizm şirketi. Dünya çapında 3897 otel, 642.000 oda ve 91 ülkede faaliyet gösteren uluslararası şirkettir. Dünyada turizm sektörünün en büyük şirketi olarak bilinir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hilton San Diego Oteli

1919 yılında Conrad Hilton tarafından Hilton Worldwide şirketi kurulmuştur. Şirket ABD'nin o zaman içinde bulunduğu ekonomik krizden de faydalanarak çok hızlı bir şekilde büyümüştür. Şirket 1946 yılına gelindiğinde artık Amerika'da birçok otele ulaşılmıştır. Bu oteller bir çatı altında toplanır ve Hilton Hotels Corporation America (HHC) kurulur. 1967 yılında ise artık dünyada birçok otele sahip olan Hilton Hotels Co. America, Londra merkezli olarak dünyadaki diğer otellerin bağlı olacağı Hilton International'ı (HI) kurar. daha sonra Hilton International TWA'e arkasından da Ladbroke Group'a satılır. Bu satış olayından sonra şöyle bir anlaşma olmuştur. ABD toprakları içinde Hilton markası HHC tarafından kullanılacak ABD dışındaki bütün ülkelerde ise isim hakkı HI'a ait olması konusunda anlaşılır belli bir süre sonra HHC tekrar dünyaya açılmaya karar verir. tabi Hilton adını kullanmayacağından ötürü yeni bir marka yaratmak ihtiyacı hisseder.Bunun üzere şirketin kurucu başkanı olan Conrad Hilton'un isminden yararlanılarak 1982 yılında Conrad Hotels kurulur 1985 yılında Conrad Hotels ilk otelini Avustralyada Conrad Jupiters, Gold Coast isminde otelleri faaliyete sokar. 2000 yılına gelindiğinde HHC tekrar HI'ı satın alır. 5 Temmuz 2007 günü şirket Hilton Worldwide adı altında 26 Milyar Dolara Blackstone şirketinin çatısı altında toplandı. Hilton Worldwide şirketi bünyesinde Conrad Hotels, Doubletree Hotels, Guest Suites, Resorts and Clubs, Embassy Suites Hotels, Hampton inn, Hampton inn and Suites, Hilton Garden inn, Hilton Grand Vacations Club ve Homewood Suites by Hilton gibi markaları bünyesinde bulundurmaktadır.

Türkiye'de Hilton[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi öneme sahip Hilton Capital Hotels Washington, orijinal adı ile Statler Hotel
Amsterdam Hilton Oteli (Hollanda)
Hilton İstanbul Oteli

1952 yılında Türkiye'deki ilk 5 yıldızlı otel olarak İstanbul'da Hilton Istanbul adı altında kurulmuştur. Otel bünyesinde 498 toplam oda, 51 yönetim odası, 431 standart oda bulunmaktadır. Kral dairesi otel açıldığından bu yana dekore edilmemiştir. Şirket sırasıyla Ankara ve İzmir'de de otel açmıştır. 2012 yılına gelindiğinde şirketin Türkiye'de 15 Oteli bulunmaktadır. Adana'da bulunan Hilton otelinin sahibi Sabancı Holding, yükleyicisi ise Koray Holding'tir. Eskişehir'de açılan Hilton'a benzetildiği için Küçük Hilton olarak anılan, gerçek adı Porsuk Otel olan yapı ise 1960 darbesinden sonra Subay Orduevine çevrilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]