Güney, Sinanpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güney
Ülke Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Sinanpaşa
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İdare
 • Belediye başkanı Erol Karabacak
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 2,004
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0272
Posta kodu 03850
Resmî site
[1]

Güney, Afyonkarahisar ilinin Sinanpaşa ilçesine bağlı bir beldedir. Belediye başkanı EROL KARABACAK' tır.

Coğrafi Durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba; Ankara - İzmir Devlet Karayolu üzerinde küçük bir tepenin güneyinde kurulmuş şirin bir kasabadır. Kasabamız, ilk kurulduğu zamanlarda etrafı meşe ormanlarıyla kaplıymış. Fakat yanlış davranışlar sonucunda meşelik, kasabanın güneybatısında küçük bir bölge halinde kalmıştır. Kasaba evlerinin yapısını genel olarak taş duvarlı, betonarme, tuğla ve ahşap yapılar teşkil etmektedir. Fakat son zamanlarda yapılan evlerin çoğunun temelinde taş beton, üst taraflarda da tuğla kullanılmaktadır. Yapılan evlerde oda sayısı en az 2 tane olmak üzere genel olarak 4 oda şeklindedir. Köyün kuzeyden güneye uzunluğu 18 km, batıdan doğuya uzunluğu ortalama 9 km, yüzölçümü ise 143 km² kadardır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabanın ekonomik hayatı genellikle tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Kasaba topraklarının %75'i tarıma elverişlidir ve bu toprakların %70'i ekilir, %30'u ise nadasa bırakılır. Ekilmeyen toprakların bir kısmı şahsi, bir kısmı da kasabanın ortak malı olmak üzere koru ve otlak olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kasabada en çok buğday olmak üzere,arpa, nohut, fasulye, mercimek, bezelye, ve patates yetiştirilmektedir. Sanayi ürünü olarak pancar, haşhaş, ayçiçeği ekilir. Yetiştirilen bu ürünler toptan olarak TMO'ya satılır. Diğer yetişen ürünlerden arpa, buğday, mercimek, fasulye, bezelye ve patatesin ihtiyaçtan fazlası Sincanlı veya Afyon'a sevk edilerek satılır. Yetiştirilen sebzeler ise kasaba halkının ihtiyaçlarını karşılayacak kadardır. Kasabada özellikle son 2 yıldan beri bezelye ekimi hız kazanmıştır. Bunun bir sonucu olarak; 2003 yılında kasabada 78 ton bezelye Afyon, Uşak ve İzmir gibi illere sevk edilerek tezgâhları süslemiştir.

Mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Aşağı Mah.
  • Yukarı Mah.
  • Orta mah.
  • Yeni Mah.
Beldenin Yıllara Göre Nüfusu
2010 2,004
2007 1,783
2000 2,655
1997 1,653
1990 2,184
1985 1,858

Afyon-İzmir karayolu üzerinde şirin bir beldedir. Beldemizden her gün Afyon merkeze otobüs seferleri vardır. Afyon'a 42 km'dir. Ayrıca beldemizde her Çarşamba pazar kurulmaktadır. Köyümüzde her yıl bezelye festivali kutlanmaktadır. Salı günleri Uşak merkeze otobüs seferleri vardı. Uşak merkeze 65 km dir.

Kanalizasyon sistemi vardır, içme suyu şebekesi vardır. PTT, internet, sağlık ocağı vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Belediyesi Tanıtım ve Faaliyet Kataloğu 2003

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

[1][2]

  1. ^ IŞIK, HÜSEYİN. "GÜNEY". güneybel.tr. 
  2. ^ HÜSEYİN IŞIK