Güneyçam, Aşkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ertasdan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 00.57, 28 Kasım 2016 tarihli sürüm (→‎Coğrafya: Bilgi eklendi.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güneyçam
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Aşkale
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 75
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25520
Resmî site
[1]

Güneyçam, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Mahallenin eski adı Bacavut olup, başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Soğuk su kaynakları bakımından zengindir. Bahar ayları, bitki çeşitliliği ile doğal güzellik açısından görülmesi gereken en iyi zaman dilimidir.

Köy Ermenilerin dışa göç etmesi neticesinde Türkmenler tarafından yerleşim yeri olarak kabul edilmiştir. İskan tarihi 1830 olarak tahmin edilmektedir. Töre ve geleneklerine bağlı olan köy,kadın erkek eşitliğine son derece saygılıdır. Sayın Adnan POLAT bu mahallede doğmuş ve Türkiye'nin yurtdışında da tanınan en saygıdeğer iş adamlarından biridir. Mahallede Kerimler ve Zilfolar olmak üzere iki aşiret bulunmaktadır. Ancak çoğunluğun ekonomik ve diğer gerekçelerle 1950-1970 yılları arasında başta İstanbul olmak üzere büyük kentlere göç vermiştir.

Büyük şehirlerde ve yurt dışında yaşayan, doğup büyüdüğü vatan topraklarını ve atalarını özlemle anan yurttaşlar yıl boyu çeşitli zaman dilimlerinde ziyaretlerini sürdürerek bölgeye sosyal ve ekonomik katkı sağlamaktadırlar. 2012 yılında kabul edilen 6360 kanun numarası ile köy statüsünden mahalle statüsüne geçiş yapmıştır.

Kültür

Türkmen kültürü canlıdır.Resmi yazım,eğitim ve konuşma dili Türkçe olup Türkmen kültürünü sahiplenen Atatürk ilke ve inkılaplarına yürekten bağlı,ilerici bir köydür. Mahallede geleneksel Erzurum yöresel kültürü yaşanmaktadır. Kete, loppuk, tirit, kuru üzüm ile yapılan su böreği ve kavurgamız meşhurdur. Ayranlı aşı, geleneksel yöntemlerle yapılan ve en bilinen yemeklerindendir. Günlük hayatta eski Oğuz Türkçesine ait kelimeler hala kullanılmaktadır.

Coğrafya

Erzurum iline 70 km, Aşkale ilçesine 17 km uzaklıktadır.Köyün bulunduğu mevkiden Fırat'ın en büyük kollarından olan Karasu Çayı geçmektedir

İklim

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 75
1997 60

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi 29.10.2008 de hizmete girmiştir. kanalizasyon şebekesi inşaat aşamasında olup en kısa sürede tamamlanacaktır . PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar