Küçükgeçit, Aşkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Küçükgeçit
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Aşkale
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 253
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25520
İnternet sitesi: [2]

Küçükgeçit, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün tarihi çok eski olup, eski isimlerinden biri Küçük İstanbul'dur. Köyün kalesinde eski mağaralar ve deniz canlılarına ait fosiller bulunmaktadır. Burada yaşayanların avcılıkla uğraştıkları söylenmektedir. Daha sonraki yıllarda Küçük Çağdarıç adı ile anılmıştır. En son yapılan köy adlarını değişikliğinde köyün adı Küçükgeçit olarak değiştirilmiştir. 24 Mart 2004 tarihinde meydana gelen depremle 8 kişi hayatını kaybetti. Köyün yeri değiştirildi ve Aşkale'ye 5 km uzaklıkta CİRİT Meydanı'nda konut yaptırıldı.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

Köyün gelenek ve görenekleri Orta Asya'da yaşayan Oğuz Türk boylarınınkine çok benzemektedir. Dini ve milli bayramlar Türk töresine uygun olarak kutlanır. Köy'e özgü en önemli yemekler ise; çullama, kelacoş, yoğurt çorbası, su böreği, kaz lokması, fetir (gugul), kadayıf sermesi, kadayıf dolması, yavan aş, tatar böreği, yumurta gayganası, kesme aşı gibi birçok zengin yemek kültürü vardır. Ayrıca köy halkında avcılıkla ilgilenenler de mevcuttur.Özellikle balık avcılığı hemen hemen herkesde mevcuttur.Köy odası mevcuttur.Ayrıca köyün güneydoğosunda ormanlık alan çalışmaları vardır.Yaklaşık 80 adet çam ağacı ekilmiş bulunmakta.Her evin bir ağacı bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 50 km,Aşkale İlçeşine 5 km'dir. Köyün batısında dağlık arazi bulunmatadır. Karasu köyün tam önünden akmaktadır.Köyün kuzeyinde sulak araziler bulunmaktadır.İstanbul-Kars hızlı treni köy önünden geçmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kar sınırı Erzurum'a göre azdır. Yaklaşık 100 veya 120 gün kar yerde kalmaktadır. Köy çok eskilerden bilinen Cirit Meydanı'nda kurulduğu için kışları çok soğuk geçmektedir. Aşkale'yle arasında 5 km olmasına karşın en az 10 °C daha fazla soğuk olmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 130
1997 150

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi genelde tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köye yakın olan ABS alçı fabrikasıda da köy halkı için ideal bir iş seçeneğidir.Ayrıca Aşkaledeki krom fabrikası ve Aşkale içi işyerleride köylünün çalışma yerlerindendir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Şu anki muhtarı İsmail.yılmaz dır.azaları,remzi kaya Mikail yıldırım kerim yıldırım ve Ersoy IŞIK

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, Mehmet Acarcan ilköğretim Okulu yanı sıra Ana Okuluda mevcuttur.Okulda 5 sınıf birden ders görmektedir. Taşımalı eğitimdende yararlanılmaktadır. Köyde yerlatı su kaynaklarından faydanılmaktadır ve su kanallarında yer yer hasarlar mevcutsada suyu çok temiz ve ferahtır.Köyde Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Proje aşamasındadır. Köye ulaşımı sağlayan yol (asfalt) olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır fakat köy içi altyapı düzenlemelerinde hasar gören tesisat onarılmadığından köydeki sabit telefon devre dışıdır. Köy, E 80 Karayolu üzerinde olup her zaman ulaşım imkanı bulunmaktadır. Aşkale İlçesine yaklaşık olarak 4 km uzaklıkta olup yürüme ve bisiklet ilede kolayca ilçeye ulaşma imkanı bulunmaktadır. Yıkılan eski köyün gezilecek ve piknik yapılacak çok sayıda güzellikleri vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]