Koşapınar, Aşkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Koşapınar
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Aşkale
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=245153
 - Toplam 671
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25520
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=245153

Koşapınar, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür. kosapınar kars selim ilcesine bagli bir koydur.ad benzerligi bulunmaktadır ayrı ayrı koylerdir.ıspatı kurtulus yıldırım ve ailesinin selim kosapınarlı olmasından da alır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Koşapınar köyünün ismi konusunda iki rivayet bulunmaktadır: Birinci rivayete göre köyde iki pınar (çeşme=pahar) bulunmaktadır. Köylüler bu pınarlardan koyunlarını, koçlarını kısaca hayvanlarını suladıklarından(su içirdiklerinden) dolayı "koçpınar" olarak adlandırılmıştır. Ayrıca koçpınarın eski yerel ağızda iki anlamına geldiği de rivayet edilmektedir. Koçpınar zamanla "Koşapınar" şeklinde söylenmeye başlanmıştır. İkinci rivayete göre ise genç kızlar pınardan su almak için yarışa girermişler. (Malum o dönemlerde su ihtiyacı pınarlardan karşılanmaktadır.) Komşular da bu kızların yarışı kazanmaları için desteklermişler ve " koş ha pınara koş", " koş ha pınara koş" şeklinde tezahurat yaparlarmış. Bu söyleyiş zamanla "Koşapınar"a dönüşmüştür.

Tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır.Eski ipek yolu üzerinde bulunduğundan dolayı oldukça önemli bir konuma sahiptir. Erzurum üzerinden gelen kervanlar kburada konaklayıp Trabzon limana yük taşımaktaymışlar. İpekyolu üzerinde bulunmasından dolayı Koşapınar Köyü'ne ilk yerleşenler de hancılıkla uğraşmışlardır. Bu sülaleler "Tatarhanlar" ya da "TATAROĞULLARI" olarak tanınmışlardır. Köyde halen daha virane durumda ve samanlık olarak kullanılan hanlar bulunmaktadır. Ayrıca Koşapınar Köyü'nün alt tarafında bulunan çaya da "Hanın Suyu" denmektedir.

Koşapınar Köyü'nün alt tarafında, hanın suyu yakınlarında, "Dragom=Drakhom" (Ejderhalar Şehri) adında bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Bilinmeyen sebeplerden dolayı bu şehir batmıştır. Kalıntıları günümüze kadar gelmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 71 km, Aşkale ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 401
2000 671
1997 659

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca bal arıcılığı ile de meşhurdur. Bunun yanında köyün erkekleri kışları başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere, değişik memleketlere çalışmaya giderler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu bulunmaktadır ve kullanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak henüz sağlık görevlisi atanmamıştır. Köye ulaşımı toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]