Koşapınar, Aşkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Koşapınar
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Erzurum
İlçe Aşkale
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=245153
 - Toplam 671
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu
Posta kodu 25520
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=245153

Koşapınar, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Koşapınar mahallesinin ismi konusunda iki rivayet bulunmaktadır: Birinci rivayete göre mahallede iki pınar (çeşme=pahar) bulunmaktadır. Köylüler bu pınarlardan koyunlarını, koçlarını kısaca hayvanlarını suladıklarından(su içirdiklerinden) dolayı "koçpınar" olarak adlandırılmıştır. Ayrıca koçpınarın eski yerel ağızda iki anlamına geldiği de rivayet edilmektedir. Koçpınar zamanla "Koşapınar" şeklinde söylenmeye başlanmıştır. İkinci rivayete göre ise genç kızlar pınardan su almak için yarışa girermişler. (Malum o dönemlerde su ihtiyacı pınarlardan karşılanmaktadır.) Komşular da bu kızların yarışı kazanmaları için desteklermişler ve " koş ha pınara koş", " koş ha pınara koş" şeklinde tezahurat yaparlarmış. Bu söyleyiş zamanla "Koşapınar"a dönüşmüştür.

Tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır.Eski ipek yolu üzerinde bulunduğundan dolayı oldukça önemli bir konuma sahiptir. Erzurum üzerinden gelen kervanlar kburada konaklayıp Trabzon limana yük taşımaktaymışlar. İpekyolu üzerinde bulunmasından dolayı Koşapınar Köyü'ne ilk yerleşenler de hancılıkla uğraşmışlardır. Bu sülaleler "Tatarhanlar" ya da "TATAROĞULLARI" olarak tanınmışlardır. Mahallede halen daha virane durumda ve samanlık olarak kullanılan hanlar bulunmaktadır. Ayrıca Koşapınar Köyü'nün alt tarafında bulunan çaya da "Hanın Suyu" denmektedir.

Koşapınar Köyü'nün alt tarafında, hanın suyu yakınlarında, "Dragom=Drakhom" (Ejderhalar Şehri) adında bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Bilinmeyen sebeplerden dolayı bu şehir batmıştır. Kalıntıları günümüze kadar gelmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 71 km, Aşkale ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 401
2000 671
1997 659

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca bal arıcılığı ile de meşhurdur. Bunun yanında mahallenin erkekleri kışları başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere, değişik memleketlere çalışmaya giderler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu bulunmaktadır ve kullanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak henüz sağlık görevlisi atanmamıştır. Mahalleye ulaşımı toprak yol olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]