Güllüdere, Aşkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16.51, 17 Temmuz 2016 tarihli sürüm (bilgi kutusundan muhtarlık bilgisi çıkarıldı)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güllüdere
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Aşkale
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 652
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25520

Güllüdere, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Mahallede tarihi bir kale bulunmaktadır.(Pırtın Kalesi).Demir kale olarakta bilinir.Bu kale mahallenin güneydoğusunda 1 km uzaklıktadır.Kalenin batısında mahallenin güneyinde bulunan alibey mezrası(gılenin komu)adıyla anılan bir yerleşim yeri vardır.Burada köy halkından yaklaşık 100 kişi yaşamaktadır.Bu mezra mahallenin bir mahallesi olup okulu camisi vardır. Bu mezrada yaşayanların tümü köy halkının hısım ve akrabasıdır.Mahallenin eski ismi pırtındır. Pırtın ermenice (bataklık) anlamına gelir. Mahallede maşatlık ismiyle bilinen ermeni mezarlığı vardır.bu mezarlık yıllar önce ermenilerin burada yaşadıklarının göstercesidir.Cumhuriyet döneminde mahallenin ismi güllüdere olarak yeniden belirlenmiştir.Bu köy 1500'lü yıllarda bir çiftlik olarak kurulduğu rivayet edilmektedir.Sonra ki yıllarda Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferinden sonra Tercandan götürüp mısıra yerleştirtiği uç beylerinden Keyf Osman isimli uç beyinin burayı beğenmeyip geri dönerek bu çiftliğe yerleşmesi buranın büyümesini sağlamıştır.köye sonradan gelen aillerde bulunmaktatır.Şuanki halkı biri birinin hısım ve akrabasıdır.Zamanın evliyalarından Maranbaba isimli şahsiyetinde mezarı buradadır.Köy çok göç vermiştir.Yurdun değişik illerinde çok sayıda yaşayan Güllüdereli bulunmaktadır.Yoğun olarak izmire yerleşmişlerdir.Ülkemizin birçok yerleşim yerinde Güllüdereli üst düzey bürokrat ve yönetici görev yapmaktadır.

Mahallede ağalık ve beylik yoktur...

Coğrafya

Erzurum iline 52 km, Aşkale ilçesine 7 km uzaklıktadır.Doğusunda Abdalcık,Merdiven ve Ortabahçe(Cinis),güneydoğusunda Düzyurt ve Bağırsak,güneyinde Yaylayolu(Kilisecik)ve Dereköy,güneybatısında Hacımahmut ve Hatuncuk,batısında Yeniköy,kuzeybatısında Aşkale,kuzeyinde Küçükgeçit(Küçük çağdarıç),kuzeydoğusunda Kandilli sınır komşularıdır.28 Mart 2004 yılında meydana gelen deprem mahallede büyük hasara yol açmıştır.Köy, devlet tarafından eski mahallenin batısına moderin bir şekilde yeniden inşa edilmiştir. Mahallenin güneyi dağlık ve verimsiz olmasına rağmen,mera olarak kullanılan yaylalarla kaplıdır.kuzeyi ise geniş bir o kadarda verimli ova ile örtülüdür.Civar köylerin ot ve saman ihtiyacı bu ovada üretilen mahsüllerle karşılanır.Yaylalarından çıkan kaynak suları karasu nehrinin ana kolunu oluşturur. çırık,çekilli,koğalık,tüfekçi,gölçayır(sallıgöze),yetimler,koşkoçan,kırkpınarlar,karapınarlar,komlardüzü,şoraklar,kurunli,petırın pınarı,kahveciler vs. su kaynaklarının bazılarıdır.

İklim

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Kasım ayında başlayan kar yağışı nisan ayı sonlarına kadar doğayı örter.Hava sürekli kapalı ve kar yağışlıdır.Zaman zaman kar yağışı tipiye dönüşür.Mayıs ayı başlarında güneş kendisini gösterir ve baharın geldiğini müjdeler.Yazları çok sıcak kurak geçer.mahallenin doğa yapısı ağaçsız olduğundan yağmur çok az yağar.halk çayır ve tarlalarını tamamen yerel kaynaklardan faydalanarak sulama yapar.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 662
2000 652
1997 632

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Mahallede 2 adet mandıra bulunmaktadır. Fakat şuan birisi atıl durumdadır.Halk orta düzey bir yaşantıya, bazıları ise üst düzey gelire sahiptir. Son zamanlarda kurulan kooparatif ile devlet teşvikli alınan inek türü köy halkının ekonomisene olumlu katkı sağlamıştır. Mahallenin büyük baş hayvanlarının tamammına yakını cins hayvanlardan müteşekkildir.Eski yıllara rağmen koyun sayısında bariz şekilde azalma görülmektedir.Seksenli yılarda onbin civarında olan koyun sayısı günümüzde bin civarındadır.

Altyapı bilgileri

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı var ve kullanılmaktadır . Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfaltır,elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca cep telefonu şebekeleri(turkcel,avea,vodafone)bulunmaktadır.

Dış bağlantılar