Gülhan Şen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gülhan Şen
Doğum Gül­han Halidi­nova Mah­mu­dova
Galina Hris­tova Mihaylova

16 Temmuz 1978 (1978-07-16) (40 yaşında)
Bulgaristan Halk Cumhuriyeti Şumnu, Bulgaristan HC
Milliyet Türk
Meslek Televizyon yapımcısı, yönetmeni ve sunucusu.

Gülhan Şen (16 Temmuz 1978, Şumnu), Türk televizyon yapımcısı, yönetmeni ve sunucusu.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şen, 16 Temmuz 1978'de Bulgaristan'ın Şumnu şehrinde doğdu ve ilkokulu burada bitirdi. 1985'de Bulgaristan'da zorunlu isim değişikliğine tabii tutuldu ve ismi Galina Hristova Mihaylova oldu. Ardından Bulgaristan'daki Türk azınlığa dayatılan zorunlu göç sebebi ile 1989'da Türkiye'ye geldi. Türkiye göçü sonrası Kızılay Çadırında kısa ve kolay bir soyadı olduğu için ailesi Şen soyadını seçmiştir. Ortaokulu ve liseyi (Kabataş Erkek Lisesi) Türkiye'de okuyan Şen, Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi - Radyo Televizyon bölümünde okudu. Londra'da Reuters Haber Ajansı'nda "Televizyon Haberleri ve Programları Hazırlama" üzerine eğitim aldı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

HBB, BRT, Star TV ve CNN Türk'te görev yapan Şen; Türk Sineması 2003 ve Sis Bulutunun Ardında Alzheimer adlı belgesellerin yönetmenliğini yaptıktan sonra TV8'de Zamanın Ruhu programını hazırlayıp sunarak ve yöneterek televizyonculuk hayatını sürdürdü.

3 Ekim 2007'de yeni programı "Gülhan'ın Galaksi Rehberi" tv8'de başladı. Program bir gezi programı olup yurtdışı geziler ağırlıktadır. Gülhan'ın Galaksi Rehberi programı 20 Kasım 2013'teki son bölümün ardından TV8 kanalına veda etmiş ve ertesi yıl 31 Aralık 2014'ten itibaren TRT Haber kanalında aynı isimle yayın hayatına devam etmiştir.

Yer aldığı başlıca yapımlar;

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

2015'de yönetmen Alper Mestçi ile evlenmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gülhan Şen ile Alper Mestçi evlendi". Hürriyet. 6 Eylül 2015. 6 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]